ITB Berlin prognozuje dobry rok w turystyce

ITB Berlin 2019

Zakończyły się targi ITB 2019. Przyszedł czas na pierwsze podsumowania. Liczby mówią same za siebie: o 3% wzrosła liczba użytkowników tego najważniejszego spotkania branży turystycznej na świecie. Znaczenia turystyki i targów nie osłabiają kryzysy polityczne i społeczno-gospodarcze.

Marka ITB Berlin rozwija się i globalizuje. Wydarzenie to jest wiarygodnym barometrem branży turystycznej. Współpracując z renomowanymi podmiotami monitorującymi zmiany na rynku turystycznym. Po rekordowym sezonie letnim w 2018 roku Światowa Organizacja Turystyczna (UNWTO) mówi o wzroście międzynarodowych podróży na globalnym rynku na poziomie od trzech do czterech procent. Jak podkreślają organizatorzy ITB Berlin, prognozy na ten rok wprawiają w dobry nastrój.

Wiodące targi turystyczne na świecie chcą wzmacniać swoją pozycję branżowego think tanku i źródła informacji. Kongres ITB jest miejscem spotkania ekspertów, branżowych odwiedzających i środowisk naukowych. Podczas tegorocznej edycji premierę miał segment Technologii, Podróży i Aktywności. Ugruntowaną renomę mają organizowane do tej pory tematyczne konferencje, jak: MICE, Marketing, CSR, Destynacje, Wellness, Młodzi Profesjonaliści, eTravel, czy Turystyka Zrównoważona.

Podejmowane tematy świadczą, że ITB Berlin mocno angażuje się w rozwiązywanie bieżących problemów politycznych i społeczno-gospodarczych. Dostrzega, jakie zagrożenia może powodować ekspansywny rozwój turystyczny i ma ambicje uczestniczyć w redukcji negatywnych skutków turystyki.

Organizatorzy podkreślają jednak przede wszystkim, że turystyka buduje mosty i porozumienie pomiędzy ludźmi, krajami i kulturami. – Tak dla kosmopolityzmu, nie dla ksenofobii! To są nasze jasne przesłania, które my, jako branża turystyczna, będziemy nadal głościć na całym świecie – powiedział na zakończenie ITB Berlin 2019 Michael Frenzel, prezes Federalnego Stowarzyszenia Niemieckiej Gospodarki Turystycznej (BTW).

Kolejna edycja berlińskich targów odbędzie się w dniach 4-8 marca 2020 roku. W przyszłym roku krajem partnerskim będzie Oman.

oprac. i foto: Agnieszka i Leszek Nowak, www.2ba.pl


Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie