Jak poznać najlepsze wina Tokaju

Jak znaleźć najlepsze wina Tokaju? Gdybyśmy chcieli to zrobić świadomie, z założonym z góry planem to pewnie musielibyśmy sporo pogrzebać w węgierskim internecie a wierzcie, że z uwagi na kompletnie odmienny język, nie jest to proste. Ale życiem rządzą przypadki. Zupełnie przypadkiem dwa lata temu odkryliśmy w Tokaju miejsce wyjątkowe pod względem jakości win, które coraz bardziej doceniamy. I dlatego chcemy lepiej opisać Wam to co można znaleźć w Domu Wina Szedmak Borhaz.

Dlaczego piszemy o tym dopiero teraz? Bo im częściej podróżujemy do Tokaju tym lepiej rozumiemy różnice między winami produkowanymi na skalę przemysłową a rzemiosłem winiarskim lub jak kto woli, rękodziełem. Bo wszystkie wina Sandora Szedmaka – winemakera tego Domu są wytwarzane klasycznymi metodami bez poprawiania natury. A wynik?

A efekt często zapiera dech w piersiach. Kubki smakowe szaleją a zmysł węchu dostaje obłędu. Dość powiedzieć, że gdy najpierw spróbujemy węgierskich win dyskontowych w Polsce a później pojedziemy do Sandora możemy przeżyć w pierwszym momencie oszołomienie i konsternację. Bo jak to? Przecież kupowaliśmy w dyskoncie Tokaj Aszu lub Samorodni i dochodziliśmy do wniosku, że po prostu jest słaby. A skoro jest słaby to wszystkie węgierskie wina muszą takie być. Nic bardziej mylnego.

Najlepsze wina Tokaju – winnica Szedmak Borhaz

Ale by tego doświadczyć trzeba pojechać do malutkiego Tarcal na Węgrzech położonego zaledwie 9 km od miasta Tokaj w kierunku na północny-zachód. Tam przeżyjecie wielkie zaskoczenie.

Nie żebyśmy się chcieli mądrzyć, że odkrywamy Amerykę ale coś jest na rzeczy. Bo wina od Szedmaka regularnie zbierają nagrody na konkursach. A na ostatnim Galicja Vitis wyjątkowe Tokaji Harslevelu z 2017 roku zdobyło najwyższą liczbę punktów ze wszystkich win słodkich i otrzymało tytuł Champion Gold Medal. Więc co tu dużo mówić. Eksperci tylko potwierdzili to co my amatorzy czuliśmy. Nieprzypadkowo nam to tak dobrze smakuje.

Więcej: Najlepsze wina Tokaju – winnica Szedmak Borhaz – subiektywnie

Dorota i Jarek Kowalscy
Szalone Walizki

Szalone Walizki


ITB Berlin 2020