Jak radzą sobie lotniska w Polsce?

Port Lotniczy Poznań Ławica

Przed pandemią zaledwie pięć lotnisk regionalnych było rentownych. Nie jest pewne, czy w przyszłym roku wszyscy właściciele lotnisk zdecydują się na ich utrzymywanie – mówi prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych Artur Tomasik.

– Na poznańskim lotnisku Ławica sytuacja jest tak trudna, że konieczne były zwolnienia. Do października zatrudnienie zmniejszyło się tam o 16 proc., ale zarząd lotniska w czarnych scenariuszach rozważa zwolnienie nawet 40 proc. załogi. Lotnisko do początku września odnotowało straty w wysokości 20 mln zł i szacuje, że do końca roku wzrosną do 35-40 mln zł – czytamy w piątkowej „Wyborczej”.

Gazeta zaznacza, że z innych portów lotniczych płyną informacje, że „na razie zaciskanie pasa pozwoli utrzymać załogę”. Prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych i lotniska Katowice Airport Artur Tomasik zapowiada jednak, że do końca 2021 roku zatrudnienie w spółce, w której pracuje obecnie ok. 400 osób, zmniejszy się o 8 proc.

Według niego kryzys branży lotniczej jest tak głęboki, że poza zwolnieniami nad polskimi portami wisi dziś widmo upadłości. Konieczna jest większa pomoc państwa, ale wiele zależy też od właścicieli lotnisk: nie wiadomo, czy zdecydują się, by nadal utrzymywać porty.

źródło: PAP
foto: RL


ASEAN Tourism Forum