Jak wyglądał ruch turystyczny w Polsce w 2017 roku?

Kraków

Polacy więcej podróżują i coraz częściej decydują się na wypoczynek w kraju. Jak mówi minister sportu i turystyki Witold Bańka, turystyka to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Świadczą o tym dane dotyczące ruchu turystycznego w Polsce w 2017 roku, które przygotował resort.

W 2017 roku Polacy odbyli prawie 46 milionów podróży krajowych – to w stosunku do roku 2016 wzrost o 5,5 procent. Łącznie na wakacje w kraju Polacy wydali w ubiegłym roku ponad 24 miliardy złotych.

Minister Witold Bańka podkreśla, że „jest moda na Polskę” i Polacy chcą wypoczywać we własnym kraju. Przyczyn rosnącej popularności turystyki krajowej minister upatruje we wzroście zamożności Polaków wskutek dobrej sytuacji gospodarczej i działania programu „500 Plus” oraz w niestabilności sytuacji geopolitycznej w popularnych turystycznych kierunkach takich jak Egipt i Tunezja.

Rośnie też liczba turystycznych podróży zagranicznych. W 2017 roku Polacy łącznie odbyli 12 milionów takich wyjazdów. Najchętniej wybierany kierunek to Europa: Niemcy, Włochy i Chorwacja. Spada natomiast popularność Egiptu, Tunezji i Turcji.

Zdaniem ministra Witolda Bańki, do wzrostu liczby wyjazdów zagranicznych przyczyniają się m.in. regulacje prawne wprowadzone przez rząd. Minister wymienił w tym kontekście dysponujący 50 milionami złotych turystyczny fundusz gwarancyjny, który zabezpiecza wyjeżdżających przed ewentualnym bankructwem biura podróży. Witold Bańka mówił, że dzięki niemu Polacy czują się pewniej i chętniej wykupują wycieczki zagraniczne.

W stosunku do ubiegłych lat wzrosła także liczba obcokrajowców, którzy odwiedzili nasz kraj. Byli to zarówno turyści, jak i osoby podróżujące w celach biznesowych. Łącznie wydali oni w Polsce prawie 33 miliony złotych.

Na wzrost zainteresowania wypoczynkiem w naszym kraju wpływają, według ministra, dobra promocja Polski za granicą oraz artykuły ukazujące się w zagranicznych pismach branżowych, w których Polska opisywana jest jako jedno z najciekawszych turystycznie miejsc w Europie. Znaczenie mają również nowe połączenia lotnicze m.in. z Seulem.

Minister Witold Bańka podkreślał, że Polska jest postrzegana jako kraj bezpieczny, otwarty i oferujący turystom kompleksową ofertę wypoczynku w zróżnicowanym poziomie cenowym.

Według danych ministerstwa wpływy z turystyki stanowią 6% polskiego PKB.

źródło: IAR / onet
foto: Shutterstock


Tour Salon 2019