Japonia wprowadza „sayonara tax”

Tokio

Od 2019 roku każda osoba opuszczająca Japonię będzie musiała uiścić opłatę w wysokości 1000 jenów, czyli 31 złotych. Dodatkowo wzrośnie też podatek VAT.

Od 7 stycznia 2019 roku ustawa wejdzie w życie, dotyczyć będzie wszystkich osób opuszczających Japonię drogą powietrzną lub wodną- tak samo turystów, jak i mieszkańców tego kraju. Oprócz tego opłata będzie naliczana w momencie, gdy dana osoba będzie kupowała swój bilet. Podatek nie będzie obowiązywał noworodków i dzieci do 2. roku życia oraz pasażerów transferowych, którzy będą przebywali w Japonii krócej niż 24 godziny.

Jak szacuje Japoński rząd, w wyniku wprowadzenia podatku uda mu się zebrać ok. 40 mld jenów. Nieoficjalnie mówi się, że pieniądze zostaną przekazane na rozwój infrastruktury turystycznej w mniej uczęszczanych częściach Japonii (np. bezpłatny dostęp do internetu), globalne kampanie reklamowe promujące Japonię oraz być może, na inwestycje w niektórych japońskich lotniskach.

W ubiegłym roku Japonię odwiedziło rekordowe 28,69 mln turystów, ale kraj ten liczy, że w 2020 roku liczba odwiedzających powiększy się do 40 mln ludzi. W tym samym roku w Tokio odbędą się letnie Igrzyska Olimpijskie.

Także od przyszłego roku Japonia planuje podwyższyć stawkę tzw. sales tax, czyli podatku od sprzedaży (odpowiednika naszego VAT) z 8 do 10 proc. Oznacza to więc podwyżki cen żywności i innych towarów.

OECD doradza bowiem Japonii, by ta w ciągu kilku lat jeszcze mocniej podniosła stawkę podatku z 10 do 19 proc., czyli średniej dla krajów członkowskich tej organizacji. Powodem jest olbrzymi dług publiczny Japonii, wynoszący ponad 200 proc. krajowego PKB. Japonia nie ma więc specjalnego wyjścia, jak poprawić politykę fiskalną. Podatek nie jest podnoszony w szybszym tempie, bo gdy ostatnio Japonia podwyższyła VAT – z 5 do 8 proc., z powodu podwyżek cen nastąpiło załamanie konsumpcji, które niemal doprowadziło do recesji w tym kraju.

źródło: The Star / onet
foto: Shutterstock

Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie