TTG Polska Dziennik Turystyczny

Jesienne atrakcje w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej

Centrum Edukacji Przyrodniczo-LeśnejJak wykonać leśny wianek? Dlaczego pójdźka tak się nazywa? Kiedy Pająk wychodzi z siebie? Czy wilga zwiastuje wilgoć? Kim jest zyzuś tłuścioch? Ciekawych poznania odpowiedzi na te pytania zapraszamy w listopadzie do Lasów Miejskich – Warszawa.

Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej (ul. Rydzowa 1a) otwarte jest dla gości w dni powszednie w godz.7.30-15.00. Na terenie posesji, gdzie znajduje się ośrodek, zobaczyć można m.in. tablice informacyjno-dydaktyczne o przyrodzie lasów, a w pogodne dnia, skorzystać można również z wypożyczalni koców i przyrodniczych gier edukacyjnych.

Na terenie CEP-L odbywają się również zajęcia w ramach „Miejskiej akademii przyrodniczej”. Każdy, wśród bezpłatnych zajęć, znajdzie coś dla siebie. Oto propozycje na listopad:

„Las dla dociekliwych” – „O pochodzeniu nazw ptaków”. Ptaki, jak wszystkie inne zwierzęta, posiadają swoje charakterystyczne nazwy. Niektóre są dość oryginalne jak chociażby płatkonóg szydło dzioby, inne powszechne, zwyczajne jak wszystkim znany wróbel. Geneza powstania tych nazw jest niezwykle ciekawa. Dlaczego zimorodek akurat tak się nazywa? Czy faktycznie rodzi się zimą? Aby się tego dowiedzieć wystarczy przyjść na wykład o imionach ptaków, który odbędzie się w sobotę, 4 listopada, godz. 10.00-12.00.

Tego samego dnia, ale w godz. 11.00-13.00 odbędą się również zajęcia w artystycznym cyklu „Las dla zmysłów”. Podczas warsztatów „Naturalne barwniki – antocyjany” dorośli będą mogli poznać różne rośliny używane od tysiącleci do barwienia tkanin. Wiedza ta zostanie wykorzystana w praktyce do barwienia tekstyliów m.in. chust czy toreb.

W niedzielę, 5 listopada, w tym samym cyklu odbędą się również zajęcia „Jesienne wianki pachnące lasem”. Warsztaty, które potrwają od godz. 10.30 do 11.30, będą doskonałą okazją aby podejrzeć jak doświadczone florystyki wykorzystują znalezione w lesie materiały, aby wykonać własny wianek, a potem przy ich fachowym wsparciu wykonać własny.

Nie zabraknie również zajęć o zwierzętach w ramach cyklu „Las dla rodziny”. W niedzielę, 5 listopada, w czasie warsztatów „Ptaki – przygotowania do zimy” będzie można się dowiedzieć jak przedstawiciele przygotowują się do nadejścia chłodniejszych dni.

Dwa tygodnie później w sobotę, 18 listopada, rodziny z dziećmi w wieku od 6 do 12 lat, będą mogły z kolei poznać „Pająki i niezwykły świat tajemniczych łowców”. Zajęcia w CEP-L będą prowadzone w godz. 10.30-12.00 i 12.30-14.00.

Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Wymagana jest jedynie wcześniejsza rezerwacja miejsc. Zapisy na zajęcia odbywają się z wykorzystaniem platformy elektronicznej dostępnej na stronie www.cepl.waw.pl. Zapisy na listopadowe zajęcia prowadzone będą we wtorek, 24 października.

Jesienna oferta dla szkół i przedszkoli

Lasy Miejskie – Warszawa realizują zajęcia dla uczniów warszawskich szkół i przeszkoli. Od poniedziałku do czwartku, odbywają się zajęcia stacjonarne w CEPL oraz terenowe w Lesie Kabackim, natomiast w piątki warsztaty odbywają się w innych kompleksach leśnych.

Zapisy dla wszystkich poziomów nauczania prowadzone są również za pośrednictwem platformy internetowej. Wśród zajęć znajdują się m.in.:

  • „Mieszkańcy lasu” – przedszkola i szkoły podstawowe
  • „W zimowym lesie” – przedszkola i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej
  • „Orientuj się – jak nie zgubić się w lesie” – uczniowie szkół podstawowych, klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych
  • „Na tropie bioróżnorodności” – dla szkół podstawowych IV-VIII i szkół ponadpodstawowych
  • „Wysoko, wyżej, jeszcze wyżej – czyli jak woda płynie w drzewach” – warsztaty laboratoryjne przeznaczone dla klas V-VIII szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *