Kanada przedłuża zakaz wjazdu do kraju

Kanada

Kanadyjskie władze przedłużyły zakaz wjazdu do kraju dla większości kategorii cudzoziemców. Zakaz obowiązuje przynajmniej do końca lipca.

Kanada zamknęła granice 16 marca w związku z pandemią koronawirusa. Obecnie zakaz nie dotyczy stałych mieszkańców Kanady, dyplomatów, bezpośrednich krewnych obywateli Kanady. Nie obejmuje też  niektórych kategorii pracowników sezonowych i studentów zagranicznych.

Jednocześnie od 1 lipca Unia Europejska umieściła Kanadę na liście państw, z których zaleca się zniesienie ograniczeń dotyczących fakultatywnych podróży do krajów UE.
Z kolei kanadyjski premier Justin Trudeau powiedział, że do kwestii otwarcia granic należy podchodzić z najwyższą ostrożnością. Dlatego, żeby  zapobiec drugiej fali rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Władze Kanady przedłużą zapewne do 31 sierpnia surowe wymagania dotyczące samoizolacji osób wjeżdżających do kraju. Naruszenie kwarantanny może grozić grzywna w wysokości do 750 tysięcy dolarów kanadyjskich (551,5 USD) lub sześciomiesięczny wyrok więzienia. W przypadku, gdy naruszenie samoizolacji zagraża życiu innej osoby, grzywna może osiągnąć milion dolarów kanadyjskich. Dodatkowo grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.