Kiepski początek roku dla turystyki. Liczba podróżnych spadła o 87 procent

Pasażerowie na lotnisku

Fot. Unplash

W porównaniu z poprzednim rokiem liczba turystów w styczniu 2021 roku spadła o 87 procent – pokazują najnowsze dane Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych.

Rok 2020 był najgorszym rokiem w historii dla turystyki, ale początek 2021 roku również nie zapowiada się obiecująco. Kolejne kraje zaostrzają zasady wjazdu w odpowiedzi na pojawiające się nowe mutacje koronawirusa. Czytaj także: Raport UNWTO. Jedna trzecia najpopularniejszych kierunków niedostępna dla turystów>>

Według najnowszej edycji Barometru Turystyki UNWTO, od początku roku spadek liczby turystów można odnotować we wszystkich rejonach świata, a w sumie wyniósł on 87 procent w porównaniu z 2021 rokiem. Największy spadek w liczbie turystów odnotowano w regionach, w których obowiązuje najwięcej ograniczeń w podróżowaniu. W rejonie Azji i Pacyfiku wyniósł on w styczniu 96 proc., w Europie i Afryce – 85 proc., na Bliskim Wschodzie – 84 proc., a w obu Amerykach – 79 proc., po nieco lepszych wynikach w ostatnim kwartale 2020 roku.

Dlatego UNWTO apeluje o wzmocnienie koordynacji protokołów podróży pomiędzy krajami, aby ponownie można było odbywać bezpieczne, turystyczne podróże i uchronić sektor przed kolejnymi stratami w 2021 roku.