Koleje szybkich prędkości dojadą na lotnisko Fiumicino

Frecciarossa

Pierwszy superszybki pociąg Frecciarossa wyruszy dziś z lotniska Fiumicino w Rzymie do Wenecji. To symboliczny początek „małżeństwa” między Kolejami Włoskimi a Alitalią.

Od 18 grudnia pociągi dużych prędkości Frecciarossa będą uruchamiane bezpośrednio z portu lotniczego Fiumicino do włoskich miast, bez przesiadek w centrum Rzymu. Ma to ułatwić podróż na lotnisko. W przyszłym roku podobne bezpośrednie połączenie dużych prędkości ma też zyskać lotnisko w Mediolanie.

Według zapowiedzi Kolei Włoskich, pociągami dużych prędkości będzie można dojechać bezpośrednio z lotniskowej stacji Fiumicino do Florencji, Pizy, La Spezii, Genui oraz do Wenecji. Do tej pory pasażerowie udający się do tych miast musieli najpierw dostać się do stacji Termini lub Tiburtina i dopiero stamtąd mogli kontynuować podróż pociągiem dużych prędkości.

– Mam nadzieję, że ta inicjatywa pozwoli na stworzenie znakomicie zintegrowanego systemu transportowego, który będzie w przyszłości łączył włoskie stacje kolejowe, lotniska oraz porty – powiedział Gianfranco Battisti, dyrektor zarządzający Kolei Włoskich (Ferrovie dello Stato – FS).

W ramach podobnego projektu, bezpośrednie szybkie połączenia mają zostać także utworzone w rejonie mediolańskiego lotniska Malpensa. Przedstawiciele Kolei Włoskich deklarują, że nastąpi to już w 2019 roku.

źródło: trenitalia