TTG Polska Dziennik Turystyczny

Kolejna inscenizacja bitwy pod Płowcami

Inscenizacja bitwy pod Płowcami

Po raz szesnasty – 20 sierpnia – na polu bitewnym tuż obok pomnika upamiętniającego sławetne zwycięstwo króla Łokietka nad Zakonem Krzyżackim w 1331 roku- odbędzie się wierna inscenizacja pamiętnej bitwy. W niedzielę, 20 sierpnia o godz. 11.00 rozpocznie się zbiórka Bractw Rycerskich przybyłych z całego kraju, na godzinę 15.00 zaplanowano mszę polową sprawowaną przez ks. Andrzeja Aniszczyka . O godz. 16.00 na polu bitewnym rozpocznie się XVII Inscenizacja bitwy, po bitwie nastąpi część artystyczna- podczas ktorej odbędą się koncerty m.in wystąpią; Radziejowiacy(17.30), Jokolovie Band (18.30), Agata Sobocińska(19.30),zaś gwiazda wieczoru słynny zespół Weekend pojawi się na scenie o 20.30, na godz 22.00-24.00 przewidziano zabawę taneczną z zespołem Zryw. Pierwsza inscenizacja odbyła się w 2001 roku z inicjatywy Zygmunta Kwiatkowskiego, kasztelana na golubskim zamku i Romana Szczerbiaka, ówczesnego starosty radziejowskiego. Tegorocznej inscenizacji towarzyszyć będzie wiele innych atrakcji zwłaszcza dla dzieci, a będzie to możliwe dzięki gminnnemu samorządowi, Urzędowi Marszałkowskiemu w Toruniu. LGD „Razem dla powiatu radziejowskiego”. Niedzielną XVI Inscenizację poprzedzi w sobotę na radziejowskim rynku Jarmark Królewski przygotowany przez miejscowy dom kultury.

Mirosław Kowalski
foto: z archiwum autora

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Jedna odpowiedź

  1. W bitwie pod Płowcami wziął udział Florian Szary – legendarna postać rycerza polskiego z XIV wieku, spopularyzowana przez Józefa Ignacego Kraszewskiego w powieści Jelita.
    Według legendy, wzmiankowanej przez Jana Długosza, Florian Szary pochodził z niewielkiego grodu Surdęga (obecnie wieś Majkowice), leżącego 8 km na północ od Przedborza, będącego wówczas grodem królewskim. Był rycerzem w służbie wojewody sieradzkiego i uczestniczył wraz z drużyną w wojnach toczonych przez Władysława Łokietka. Pochodził ze szlachty posługującej się herbem Koźlarogi – w pierwotnej wersji na tarczy herbowej umieszczone było w polu czerwonym pół rogatego kozła. Florian wsławił się podczas bitwy pod Płowcami w 1331, kiedy to broniąc zagrożonego króla został przebity trzema krzyżackimi kopiami. Po bitwie król, objeżdżając pobojowisko, ujrzał Floriana Szarego wtłaczającego z powrotem w brzuch swoje wnętrzności. Medycy królewscy zdołali uratować mu życie, a król w uznaniu postawy nadał rycerzowi nowe włości oraz nowy herb: Jelita, w którym pół kozła przeniesiono do klejnotu herbowego, a w polu herbowym umieszczono trzy złote kopie rycerskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *