Kolejne miasta próbują radzić sobie z napływem turystów

Wenecja

Z jednej strony napływ turystów jest pozytywny, bo gwarantuje przychody. Jednak w Europie wciąż narasta irytacja turystami, którzy zakłócają życie mieszkańcom najpopularniejszych miast i kurortów. Osoby odpowiedzialne za turystykę wciąż poszukują rozwiązań, które będą w stanie uspokoić mieszkańców i jednocześnie pozwolić na zachowanie wpływów od turystów.

Miasta takie jak Wenecja, Dubrownik czy Barcelona codziennie zmagają się z tysiącami turystów, którzy korzystają z tanich połączeń lotniczych oraz licznych zorganizowanych wycieczek, także promowych. Tłumy wypełniają miasta, co budzi złość u osób mieszkających w nich na stałe. O tym, jak można rozwiązać ten problem, dyskutowano w zeszłym tygodniu na targach turystycznych ITB w Berlinie.

Warto podkreślić, że w 2017 roku na całym świecie podróżowało 1,3 miliarda turystów – połowa z nich wybrała kraje europejskie, a ponad dwie trzecie podróżnych odwiedziło 20 krajów – co niewątpliwie świadczy o tym, że niektóre popularne kierunki stały się ofiarami własnego sukcesu.

Jak powiedział podczas targów ITB burmistrz Dubrownika Mato Frankovic – „Przepełnione miasta osiągnęły sukces, ale między sukcesem a porażką jest bardzo cienka granica”.

Jak radzić sobie z turystami?

Zamiast próbować ograniczyć liczbę odwiedzających, którzy wydają pieniądze na hotele, posiłki i pamiątki, miasta wymyślają różnorodne sposoby, np. na zachęcenie turystów do korzystania z mniej popularnych atrakcji.

Dubrownik zamierza do końca 2018 roku stworzyć aplikację na telefony komórkowe, dzięki której użytkownicy będą mogli sprawdzić, gdzie są najbardziej zatłoczone ulice. Dostaną także wskazówki dotyczące ciekawych miejsc poza utartymi szlakami, tak aby mogli ominąć tłumy. Planowane jest także uruchomienie miejskiego systemu car-sharingu, by zachęcić gości do eksplorowania obszarów sąsiadujących z miastem.

Barcelona chce stworzyć plan marketingowy, który będzie promował nie tylko samo miasto, ale cały region. Władzom zależy, aby turyści zobaczyli wiele innych ciekawych miejsc – nie tylko kościół Sagrada Familia czy ulicę Las Ramblas.

Nowy Jork rozpoczął kampanię reklamową, która zachęca turystów do zwiedzania obszarów pomiędzy Manhattanem a Statuą Wolności. Miasto chce także, by więcej osób przyjeżdżało w niskim sezonie, tj. w lutym i styczniu – dlatego organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, np. New York Restaurant Week i Broadway Week.

Dużym problemem dla wielu miast są statki wycieczkowe, które przybijają do portów. Korzystają z nich tysiące pasażerów, więc nawet przybycie jednej dużej jednostki powoduje, że miasto staje się widocznie zatłoczone. Władze Dubrownika chcą, aby w jednym momencie w porcie nie stacjonowało więcej niż 10 statków. Ctrip (największy chiński internetowy pośrednik sprzedający wycieczki) zbiera dane na temat tego, jak bardzo zatłoczone są dane miasta i proponuje swoim klientom wypoczynek w może mniej popularnych, ale spokojnych miejscach.

Gloria Guevara, prezes i dyrektor generalny Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC), stwierdziła, że najpopularniejsze miasta i kurorty muszą planować długoterminowo i tworzyć infrastrukturę, która pozwoli im tak kierować ruchem turystycznym, aby stymulować lokalną gospodarkę. „[…] turystyka tworzy miejsca pracy i zmniejsza ubóstwo. Ale korzyści z niej płynące powinny być obustronne” – powiedziała.

źródło: Daily Mail / onet
foto: Christian Mueller / Shutterstock


Europe-China Economic and Trade Forum
Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie