Komisarz zapewnia: Tego lata będzie sezon!

Plaża

Unia Europejska zaproponowała stopniowe otwieranie granic, aby umożliwić wznowienie turystyki.  Komisarz UE do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni obiecał, że „tego lata będzie sezon turystyczny. Nawet jeśli będzie się to wiązało  z ograniczeniami.

Unia zapowiedziała, że ​​mieszkańcy krajów stowarzyszonych  będą stopniowo wznawiać podróże krajowe, a następnie między państwami. „Zbyt szybkie zniesienie ograniczeń może spowodować nagły powrót infekcji” – ostrzegł komisarz Paolo Gentiloni.

Najpierw pracownicy sezonowi

Austria i Niemcy są pierwszymi krajami w UE, które zgodziły się na zniesienie ograniczeń w podróżach. Swobodny przepływ osób  powinien wrócić od połowy czerwca. Plan UE, do stosowania którego kraje nie są zobowiązane, obejmuje różne państwa. Mają współpracować w celu stopniowego usuwania zakazów podróży, a następnie kontroli granicznych. Na początek ma się  umożliwić  przekraczanie granic pracownikom sezonowym. Potem mają zniknąć ograniczenia w podróżowaniu między różnymi państwami. Kolejny krok to  zezwolenie na przyjazd gości spoza UE.

Dystans na plaży

Państwa członkowskie powinny wprowadzić środki mające na celu utrzymanie dystansu społecznego na obszarach turystycznych. Obejmowałyby one ograniczenie liczby gości w hotelach i miejscach publicznych, takich jak np. baseny, plaże.  Ma  być więcej urządzeń do mycia rąk i odkażania.

Kolejne zalecenia  to dokładniejsze czyszczenie pokoi i miejsc publicznych.  „Tam, gdzie to możliwe” należy zrezygnować z bufetów. Klienci mają być obsługiwani przy stolikach ustawionych  co najmniej dwa metry od siebie. Działalność klubów rozrywkowych i dziecięcych ma zostać czasowo zawieszona.

Gdy nie można w pełni zachować wystarczającego dystansu, należy rozważyć alternatywne środki ochrony gości i pracowników, takie jak użycie szklanych lub plastikowych paneli  i noszenie masek. Zalecania UE analizują teraz hotelarze, planując opcje rezerwacji miejsc na sale, obiekty sportowe, leżaki i wizyty na siłowni.

Szpitale w pogotowiu

Zdaniem komisarza UE regiony wypoczynkowe mają wystarczającą zdolność opieki zdrowotnej zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.  Nawet w przypadku nagłego wzrostu liczby przypadków w Covid-19 lekarze ogólni i lokalne szpitale nie zostaną przeciążone

„Przed złagodzeniem środków, w tym wznowieniem turystyki, państwa członkowskie muszą dysponować systemami umożliwiającymi monitorowanie i reagowanie na zmiany wskaźników zdolności służby zdrowia” – dodał Gentiloni.


IT&CM Asia and CTW Asia-Pacific 2020