Koniec kąpieli w chorwackim Parku Narodowym Krka

Park Narodowy Krka

W czerwcu wejdą w życie nowe ograniczenia w jednej z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Chorwacji. Park Narodowy Krka ogłosił, że pływanie koło wodospadu Skradinski Buk będzie teraz zakazane.

Pływanie w Skradinie było dozwolone od 1 czerwca do 30 września, w zależności od warunków pogodowych i poziomu wody. Zapowiedziane nowe przepisy oznaczają, że od mostu koło wodospadu nie będzie już można spływać w dół rzeki. Przy wejściu do wody zostanie ustawione drewniane ogrodzenie.

Nowe regulacje nie są pierwszymi wprowadzonym przez Park Narodowy Krka w celu ochrony tego wyjątkowego chorwackiego skarbu natury, ponieważ liczba odwiedzających z roku na rok stale rośnie.

W zeszłym roku ograniczono do 10 tys. liczbę osób mogących jednocześnie przebywać w rejonie Skaradiny, co ma zapobiec wywieraniu zbyt dużego wpływu na środowisko naturalne, jak również ze względu na bezpieczeństwo samych turystów.

Odwiedzający, którzy zjawiają się przy wodospadzie, gdy jest przekroczony limit, muszą poczekać i zostaną skierowani do mniej uczęszczanych części parku.

Parki narodowe Chorwacji to jedna z największych atrakcji tego kraju. W ubiegłym roku przyciągnęły blisko 4 mln osób, z czego większość przyjechała w lipcu i sierpniu.

źródło: onet / Croatia Week
foto: Shutterstock


Europe-China Economic and Trade Forum
Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie