Korea Północna otworzyła nowy ośrodek narciarski

Korea Północna otwarła nowy ośrodek narciarski

Do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej pozostał niespełna miesiąc, a tymczasem sąsiad z północy pochwalił się otwarciem nowego ośrodka narciarskiego.

Ośrodek koło miasta Kanggye na północy Korei jest drugim w tym kraju po znacznie większym ośrodku narciarskim Masikryong, otwartym w 2013 roku. Wiadomość ta została ogłoszona przez rządową agencję informacyjną, która stwierdziła m.in. że stacja powstała „pod ciepłą opieką Najwyższego Lidera Kim Dzong Una”, oraz „jest wyrazem najwyższej woli ludu i epitomizacją cywilizacji socjalistycznej i namacalnym wkładem w budowę silnego socjalistycznego kraju o dobrym zdrowiu poprzez uprawianie sportu”.

Ośrodek powstał z rozkazu Kim Dzong Una w rekordowo krótkim czasie 10 miesięcy, zbudowany przez lokalnych pracowników z miasta Kanggye na północy kraju, w pobliżu granicy z Chinami.

Stacja leży na zboczu góry Jabuk i zajmuje powierzchnię ok. 5 hektarów. Posiada dwie trasy: jedna o długości 530 m i druga 200 metrowa – dla początkujących. Na wypadek kłopotów ze śniegiem ośrodek wyposażono w instalacje do naśnieżania. Do dyspozycji narciarzy i saneczkarzy jest wyciąg krzesełkowy i taśmowy, a także wypożyczalnia sprzętu, restauracje i kwatery.

Przypomnijmy, że podczas budowy ośrodka Masikryong Koreańczycy, wskutek sankcji handlowych ONZ, mieli problem ze sprowadzeniem ze Szwajcarii nieprodukowanych w kraju urządzeń. Ostatecznie udało im się zdobyć w Chinach używany 30-letni wyciąg produkcji austriackiej. W przypadku Kanggye wyciągi są rzekomo produkcji krajowej.

źródło: KCNA, NAENARA / onet
foto: naenara.com.kp