Korytarz transportowy przez Azerbejdżan i Gruzję do Chin

Pociąg towarowy

Pierwszy pociąg towarowy z towarami eksportowymi z Turcji do miasta Xian (Chiny) przyjechał na stację Khorgos na granicy kazachsko-chińskiej. Pociąg towarowy pokonał już ponad 6,6 tys. km.

Pociąg jechał linią kolejową Baku-Tbilisi-Kars oraz przez korytarz transportowy Wschód-Zachód – Ankara, Sivas i Kars, po czym przez Gruzję dotarł do Azerbejdżanu. Następnie kontenery zostały wysłane tranzytem przez port w Baku statkiem dowozowym „Beket Ata” do Kazachstanu. Stamtąd udadzą się do o punktu docelowego, chińskiego miasta Xian.

Łączna długość trasy załadowanej 42 kontenerami z chłodniami wykonanymi w Turcji wynosi 8,693 tys. km. Przejedzie przez dwa kontynenty, dwa morza i pięć krajów. Szacowany czas podróży z Turcji do Chin to 12 dni.

Operatorzy pociągu wysyłanego ze Stambułu do Xian linią kolejową Baku-Tbilisi-Kars są członkami międzynarodowego konsorcjum transportowego. Tworzą go: ADY Konteyner (Azerbejdżan), KTZ Express (Kazachstan), GR Logistics (Gruzja) i PasificEurasia Logistics (Turcja).

foto: iStock


ASEAN Tourism Forum