Kraków niczym Marrakesz i Amsterdam

Kościół Maroacki w Krakowie

Według opiniotwórczego portalu podróżniczego Tripadvisor Kraków zasłużył na to, by trafić na krótką listę 10 „najwspanialszych miast na świecie”. Co zdaniem jego redaktorów najbardziej urzeka w stolicy Małopolski?

Jeden z najpopularniejszych i cieszących się największym prestiżem portali podróżniczych – TripAdvisor – stworzył ranking 10 „najwspanialszych miast świata” (z ang. The Most Excellent Cities in the World). Wśród nich znalazło się jedno polskie miasto – Kraków.

Poszczególne lokalizacje nie mają przyporządkowanych miejsc – wszystkie są równie wspaniałe. Co zadecydowało o tym, że w ogóle trafiły do zestawienia?

Ranking został ułożony przez redaktorów portalu na podstawie największej liczby miejsc, lokali gastronomicznych i rozrywkowych i hoteli, którym został przyznany certyfikat TripAdvisor Certificate of Excellence. To wyróżnienie, które świadczy o tym, że w tych miejscach obsługa jest na najwyższym poziomie i tak oceniają ją sami użytkownicy TripAdvisora piszący ich recenzje.

Jak, oprócz liczby pozytywnych not, redaktorzy portalu tłumaczą obecność polskiego miasta w rankingu „najwspanialszych”?

Kraków to kulturalnie i politycznie doniosłe miasto. Wielu podróżnych przyjeżdża tu, by oddać szacunek (dla historii miejsca – przyp.red.) i złożyć swój hołd w takich lokalizacjach, jak obóz koncentracyjny w Płaszowie oraz Fabryka Oskara Schindlera. Nowoczesne miasto jest natomiast również miejscem dla wielu kawiarni, sklepów, pubów i całego Rynku Głównego.

Obok Krakowa w zestawieniu znalazło się miejsce dla Key West na Florydzie (USA), Rejkiawiku (Islandia), Edynburga (Szkocja), Marrakeszu (Maroko), Amsterdamu (Holandia), Dublina (Irlandia), wyspa Bali (Indonezja), Glasgow (Szkocja) i Nowego Orleanu w Luizjanie (USA).

Cały ranking można znaleźć tutaj.

źródło: gazeta.pl
foto: Wikimedia Commons/Mcirek/CC BY-SA 3.0