Kraków wśród najlepszych jarmarków świątecznych

Jarmark w Krakowie

Dziennikarz serwisu CNN Joe Minihane wybrał 17 najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie. W tym roku obok słynnych targów w Wiedniu, Nowym Jorku i Brukseli w zaszczytnym gronie znalazł się także Kraków.

Pierwszy świąteczny jarmark prawdopodobnie odbył się w 1294 roku w Wiedniu. Zwyczaj szybko zyskał na popularności i podobne wydarzenia zaczęły organizować inne, głównie austriackie oraz niemieckie miasta. Miłośnicy świątecznej atmosfery koniecznie powinni wybrać się na któryś z jarmarków – część z nich ruszyła już w listopadzie.

Dziennikarz CNN oprócz słynnego targu w Wiedniu, Nowym Jorku i Brukseli wskazał również Kraków.

Odbywający się co roku w Krakowie na Rynku Głównym świąteczny jarmark Joe Minihane opisał, jako miejsce, w którym najłatwiej jest poczuć magię świąt. „Tutaj opady śniegu są znacznie bardziej prawdopodobne, niż w większości miast zachodnioeuropejskich” – tłumaczy. Ponadto poleca zakup wyjątkowych antyków, z których słynie krakowski jarmark oraz specjałów, takich, jak ręcznie malowane bombki – lokalną specjalność, podobnie jak przyprawione orzechy i gotowane cukierki.

Zwykle w Krakowie możemy znaleźć tam ok. 80 stoisk. Sprzedawcy oferują m.in. ozdoby choinkowe, tradycyjne wyroby ceramiczne, szkło artystyczne, biżuterię, drewniane zabawki oraz tekstylia. Oczywiście nie brakuje także jedzenia (potrawy z grilla, zupy, chleb ze smalcem, oscypki, pierogi) i gorącego grzańca serwowanego z charakterystycznych drewnianych beczek. Każdy chętny może wziąć udział w licznych wydarzeniach towarzyszących, m.in. Korowodzie Szopek, Pochodzie Mikołajów i wspólnym kolędowaniu.

Krakowski jarmark rozpoczął się 29 listopada i potrwa do 26 grudnia, jest czynny codziennie od 10:00 do 22:00.

źródło: CNN
foto: Shutterstock