Kwiecień czasem festiwali i lokalnych świąt w Mjanmie

Święto Wody - Mjanma

Thingyan – święto wody

Od 13 do 17 kwietnia w Mjanmie trwało święto wody – Thingyan. Mieszkańcy świętują koniec pory suchej i witają nowy rok wraz z porą deszczową. Z jej nadejściem po raz kolejny rozkwitnie życie w zielonych lasach Mjanmy.

Obchody święta Thingyan przypominają polski śmigus-dyngus. Miejscowi polewają wodą rodzinę, przyjaciół, a nawet turystów, którzy wspólnie świętują radosny początek roku. To także symbol oczyszczenia i powstrzymania zła oraz negatywnej energii. W ostatni dzień festiwalu mieszkańcy Mjanmy odprawiają rytuały takie jak uwolnienie pojmanych zwierząt. Ma to zapewnić szczęście za dobry uczynek.

Święto Pagody – Shwe Maw Daw

W tym czasie w Bago rozpoczyna się Święto Pagody – Shwe Maw Daw. Każdego roku tancerze i zespoły teatralne zbierają się, by wystąpić podczas festiwalowych pokazów. Taki występ to ogromny prestiż, dlatego artyści starają się wypaść jak najlepiej. Tak, aby w przyszłym roku również mieć szansę na performance.  Ich kostiumy i praca finansowane są z góry, zatem istotne jest, by zyskać przychylność organizatorów.

Święto Pagody jest mocno związane z buddyzmem, dlatego też wyznawcy buddyzmu tłumnie przybywają na obchody, by złożyć hołd w świątyniach. Wszyscy widzowie tych ekscytujących występów mają okazję podziwiać różnorodność kultury Mjanmy i zwyczaje lokalnych społeczności.

Święto Salon – ludzi morza

Pod koniec kwietnia na  archipelagu Myeik obchodzone jest z kolei Święto Salon. To czas, w którym członkowie plemienia Salon opuszczają tereny nadmorskie, aby uniknąć pory monsunowej. Szukają schronienia na wyspach archipelagu. Wtedy też budują tymczasowe domy wokół wysp. Ludzie Salon,  rybacy i nurkowie, spędzają większość czasu na morzu.

Ten festiwal jest rzadkim okresem, kiedy trudnią się rolnictwem na lądzie. Salon  spędzają kilka dni, zapraszając pobliskie wioski do przyłączenia się do nich podczas świętowania na lądzie. Składają się na nie  starożytne rytuały obejmujące szamanizm, składanie ofiary ze zwierząt i tańce, aby odpędzić zło.

foto: AP/Thein Zaw