Lago di Resia i słynna wieża kościelna

Lago di Resia

Lago di Resia (niem. Reschensee) to sztuczny zbiornik w Południowym Tyrolu (Włochy) o powierzchni 6,6 km². Zbiornik powstał w latach 1948-1950 w skutek wybudowania zapory wodnej (elektrowni wodnej) na rzece Adyga. W jego pobliżu schodzą się granice trzech państw: Włoch, Austrii i Szwajcarii.

Największą atrakcją Lago di Resia jest wieża wyłaniająca się z turkusowych wód jeziora. Mowa o XIV-wiecznej dzwonnicy przy kościele św. Katarzyny w dawnym Curon. W wyniku spiętrzenia wody w zbiorniku, zalane zostały dwie średniowieczne miejscowości: Resia (Reschen) i Curon (Graun) wraz z otaczającymi je wioskami – ocalała tylko wieża.

W okresie zimowym, kiedy jezioro skuwa gruba warstwa lodu, można do niej podejść i obejrzeć ją z bliska. Jak głosi jedna z legend, w siarczyście mroźne noce, z dzwonnicy rozbrzmiewa dźwięk dzwonów, pomimo, że zdemontowano je blisko 70 lat temu. Wieża stała się symbolem i wielką atrakcją turystyczną Południowego Tyrolu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że historia tego miejsca jest dość wstrząsająca.

Utworzenie zbiornika miało katastrofalne skutki, zarówno przyrodnicze, jak i dla miejscowej społeczności. Środowisko stosunkowo szybko się zregenerowało i zaadaptowało do nowych warunków, gorzej było z ludźmi mieszkającymi na zalewowym terenie. Oczywiście musieli opuścić swoje domy i gospodarstwa pozostawiając dorobek swojego życia.

Niektórzy wyjeżdżali dobrowolnie, a ci którzy nie chcieli tego zrobić z własnej woli, byli usuwani siłą. Co ciekawe, żaden z wysiedleńców nie otrzymał odszkodowania, ani żadnego innego zadośćuczynienia. Populacja regionu gwałtownie zmalała o 70%. Zburzonych zostało 181 budynków. Ogromne straty poniosło także miejscowe rolnictwo – zginęło 70% wszystkich zwierząt gospodarczych oraz utracono 511 ha pól uprawnych.

oprac. Przemysław Rychter
foto: Llorenzi/Wikimedia CC BY-SA 3.0