Linie lotnicze chętne na wprowadzenie paszportów szczepionkowych

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) już od kilku miesięcy pracuje nad aplikacją Travel Pass gromadzącą informacje o wynikach testów na COVID-19 i odbytych szczepieniach. Inicjatywa od początku budzi wiele kontrowersji, jednak takie rozwiązanie zdaje się nieuniknione. Testy aplikacji mają ruszyć od marca, a lista zdecydowanych przewoźników jest coraz dłuższa.

W celu umożliwienia pasażerom bezpieczne planowanie podróży zgodnie z rządowymi wymogami związanymi z testami i szczepieniami na COVID-19 IATA kilka miesięcy temu rozpoczęła prace nad aplikacją mobilną Travel Pass, która tak naprawdę nie będzie nową aplikacją, ale dodatkiem w aplikacji danej linii lotniczej.

Aplikacja ma być czymś w rodzaju cyfrowego paszportu, w którym znajdą się dane o wynikach testów na COVID-19 i odbytych szczepieniach. Poza tym pojawią się tam również informacje na temat obostrzeń, które obowiązują przy wjeździe do poszczególnych krajów oraz lista najbliższych laboratoriów.

IATA planuje uruchomić Travel Pass już w marcu 2021 r. Pierwsze testy aplikacji mają odbyć się w Panamie, gdzie ma być ona niezbędna do przywrócenia globalnej łączności przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się COVID-19.

Copa Airlines ma być pierwszym przewoźnikiem, który wypróbuje aplikację. Początkowo na liście znalazło się 20 przewoźników m.in. Etihad Airways, Emirates Airlines i Qatar Airways. Jednak ostatecznie chętnych na wprowadzenie paszportów szczepionkowych może być więcej.

W ostatnich dniach do projektu zgłosił się pierwszy afrykański przewoźnik RwandAir. Na liście pojawiły się także nowozelandzkie linie lotnicze Air New Zealand, które mają przetestować aplikację na trasie Auckland-Sydney w kwietniu.

Linie lotnicze na całym świecie mają różne zdania na temat paszportów szczepionkowych. Są zwolennicy, jak i przeciwnicy, ale też ci, którzy chcą znaleźć własne rozwiązanie w tej kwestii. Niemiecki narodowy przewoźnik lotniczy Lufthansa zaczął włączać certyfikaty testów na koronawirusa do swoich systemów cyfrowych. – Klienci otrzymują z wyprzedzeniem e-mailem potwierdzenie, że certyfikaty spełniają wymagania wjazdowe – informuje niemiecki przewoźnik.

Dodatkowo w różnych częściach świata powstało wielu kandydatów do akceptowanej globalnie aplikacji. Mowa tutaj m.in. o CommonPass, rozwiązaniu stworzonym przez szwajcarską organizację The Commons Project we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym. Poza tym AOkpass testują linie Etihad, a VeriFLY używa British Airways.

źródło: onet / Independent
foto: Unsplash