• Home »
  • Transport »
  • Linie lotnicze pozywają brytyjski rząd za system podróżnej sygnalizacji świetlnej

Linie lotnicze pozywają brytyjski rząd za system podróżnej sygnalizacji świetlnej

Samolot TUI na lotnisku

Fot. Unsplash

Firma turystyczna TUI dołączyła do linii lotniczych pozywających brytyjski rząd za system sygnalizacji świetlnej obowiązujących w podróżach międzynarodowych, a wprowadzonych w związku z COVID-19. 

Linie lotnicze mają pretensje do rządu o „bałagan” w polityce dotyczącej podróży międzynarodowych. Przedstawiciele TUI podczas konferencji prasowej zaznaczyli, że to „niewytłumaczalne”, iż ministrowie w zeszłym miesiącu zdecydowali się umieścić Portugalię na swojej bursztynowej liście – i nie przenieśli wysp greckich i Balearów, które mają niskie wskaźniki COVID-19, na zieloną listę.

TUI dołączyło do Virgin Atlantic, Ryanair, spółki macierzystej British Airways IAG oraz Manchester Airport Group, które planują podjęcie kroków prawnych przeciwko rządowi. Dołączenie do tych firm rozważa także stowarzyszenie turystyczne ABTA.

W zeszłym tygodniu dyrektor generalny Ryanair Michael O’Leary określił politykę rządu dotyczącą podróży międzynarodowych jako „bałagan” i zapowiedział wtedy podjęcie w tej sprawie kroków prawnych.

Czytaj także: Szkocja wstrzymuje znoszenie restrykcji COVID-19>>

Andrew Flintham, dyrektor zarządzający TUI, podczas konferencji prasowej zaznaczył, że sektor „musi zrozumieć kryteria”, których używa rząd, aby ułatwić swoim klientom podróże międzynarodowe. „W czasie ostatniego przeglądu listy krajów wiele miejsc docelowych, takich jak Malta, wyspy greckie i Baleary, miało znacznie niższe wskaźniki (zarażenia) niż Wielka Brytania” – powiedział Flintham i dodał: „Jest niewytłumaczalne, dlaczego nie zostały one dodane do zielonej listy, a zamiast tego Portugalia została przeniesiona z koloru zielonego na bursztynowy, bez najmniejszych oznak zatrzymania jej na liście obserwacyjnej”. Flintham powiedział, że sektor „musi zrozumieć kryteria”, których używa rząd, aby ułatwić swoim klientom podróże międzynarodowe.

W rozmowie ze Sky News sekretarz zdrowia Matt Hancock powiedział, że rząd „pracuje” nad umożliwieniem w pełni zaszczepionym pasażerom podróżowania do krajów z listy bursztynowej bez konieczności poddawania ich kwarantannie po powrocie.

Rzecznik Departamentu Transportu powiedział Sky News: „Nadal intensywnie współpracujemy z branżą, aby zbadać, w jaki sposób możemy bezpiecznie otwierać podróże międzynarodowe, zapewniając jednocześnie ochronę zdrowia publicznego”. Dodał:  „Zdajemy sobie sprawę z trudnych czasów, przed którymi stoją wszystkie sektory transportu w wyniku COVID-19, dlatego wprowadziliśmy ogólnogospodarczy pakiet wsparcia, w tym około 7 miliardów funtów wsparcia na rzecz sektora transportu lotniczego”.


ASEAN Tourism Forum