Linie lotnicze w kolejce do Boeinga po odszkodowania

Boeing 737 MAX

Po tym, jak sprawiające problemy Boeingi 737 MAX zostały uziemione, linie lotnicze zaczynają domagać się odszkodowań od producenta za spodziewane straty.

Polskie Linie Lotnicze LOT także uziemiły Boeingi 737 MAX 8 w swojej flocie. – W związku z decyzją kolejnych agencji lotniczych LOT wstrzymuje do odwołania wykonywanie rejsów Boeingami 737 MAX 8 – poinformował Adrian Kubicki, rzecznik PLL LOT.

Natomiast przestrzeń powietrzną nad Polską dla tych samolotów zamknął Urząd Lotnictwa Cywilnego. Niedługo potem analogiczną decyzję podjęła Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego UE (EASA) w odniesieniu do przestrzeni powietrznej nad UE. EASA rozszerzyła ją też o B737 MAX 9.

Tania linia lotnicza Norwegian Air, która ma w swojej flocie osiemnaście samolotów Boeing 737 MAX 8, jest pierwszą linią lotniczą, która publicznie zażądała, aby Boeing zapłacił za straty.

– Jest oczywiste, że nie będziemy ponosić kosztów związanych z nowymi samolotami, które musimy tymczasowo zaparkować – powiedział dyrektor generalny Bjørn Kjos. – Wyślemy ten rachunek tym, którzy produkują ten samolot.

Dyrektor Norwegian Air przeprosił klientów dotkniętych przez uziemienie samolotów i zapowiedział działania linii takie jak zmiany rezerwacji lotów, realokację samolotów czy umieszczanie pasażerów w samolotach innych linii lotniczych. Większość samolotów Norwegian 737 MAX obsługuje trasy europejskie. Linie lotnicze używają także bardziej oszczędnych samolotów na trasach transatlantyckich. Norwegian zamówił ponad 100 samolotów 737 MAX 8.

Inny przewoźnik, SpiceJet z Indii, również zapowiedział, że będzie ubiegać się o odszkodowanie od Boeinga i zażąda kredytu na konserwację, naprawy i remonty swoich 12 uziemionych samolotów 737 MAX. Linia lotnicza miała plan ekspansji, który opierał się na dostawie samolotów MAX. Teraz będzie musiał wydzierżawić stare samoloty. Linia lotnicza, która zamówiła 193 samoloty MAX 737, planowała dodać 15 z nich już w tym roku. SpiceJet został zmuszony do ograniczenia lotów na co najmniej 12 trasach międzynarodowych. Indyjski sekretarz lotnictwa cywilnego Pradeep Singh Kharola powiedział, że linie lotnicze odwołały około 40 lotów. Dodał, że SpiceJet został poproszony o nieprzerywanie lotów do tych miast, które pozostałyby bez połączenia lotniczego.

W 2013 roku Boeing zapłacił nieujawnioną kwotę liniom lotniczym dotkniętym trzymiesięcznym uziemieniem odrzutowców 787 Dreamliner po tym, jak w kilku samolotach doszło do awarii. Firma stwierdziła, że koszt tego uziemienia był „minimalny”. Jednak wówczas działało tylko 50 Dreamlinerów w porównaniu do ponad 350 samolotów 737 MAX, które zostały już dostarczone liniom lotniczym na całym świecie.

(ttgasia/businessinsider)


InvestPro Poland Warsaw 2019
IT&CMA