Lufthansa dostanie pomoc publiczną

Lufthansa

Udziałowcy Lufthansy zatwierdzili w czwartek przyjęcie pomocy publicznej w wysokości 9 mld euro. To pakiet ratunkowy, który ma umożliwić niemieckiemu narodowemu przewoźnikowi wyjście z kryzysu, wywołanego pandemią COVID-19. Wcześniej zielone światło dała Komisja Europejska.

Komisja Europejska (KE) zaaprobowała pomoc publiczną rządu Niemiec dla Lufthansy w wysokości 6 mld euro. Wsparcie to ma mieć formę rekapitalizacji spółki Deutsche Lufthansa AG.

Działanie to jest częścią większego pakietu, który obejmuje również gwarancję państwa na pożyczkę w wysokości 3 mld euro, którą Niemcy planują udzielić Lufthansie jako pomoc indywidualną w ramach programu zatwierdzonego decyzją KE 22 marca.

Aby przekonać wszystkich akcjonariuszy do głosowania za przyjęciem państwowej pomocy, rada nadzorcza Lufthansy przypomniała, że spółka jest w tragicznej sytuacji i bez wsparcia powinna złożyć w ciągu kilku dni wniosek o bankructwo. „Nie mamy już pieniędzy” – ostrzegał szef rady nadzorczej firmy Karl-Ludwig Kley.

źródło: PAP / Business Insider
foto: Getty Images