Magia Świąt zaczyna się pod Barbakanem

Magia Świąt zaczyna się pod Barbakanem

Kolorowe stragany pełne pięknych ozdób świątecznych, rękodzieła, zabawek i dekoracji, ale także książek, kosmetyków, ciepłych czapek, szalików i rękawiczek – czyli wszystkiego, co można sobie wymarzyć pod choinką.

Oryginalne słodkości z całego świata urzekają smakiem i wyglądem. Jest tu nawet czekoladowy warsztat – miejsce, gdzie można kupić czekoladowe młotki, śruby i inne narzędzia, które wyglądają jak prawdziwe! W tle kolędy, aromatyczne i pełne przypraw grzane wino, kolorowe światełka w ciepłych barwach i bożonarodzeniowy radosny nastrój oczekiwania, który udziela się niemal wszystkim. Tak właśnie wygląda jarmark bożonarodzeniowy na warszawskiej Starówce.

Tegoroczny „Barbakan rzemiosłem zdobiony” to kolejna już edycja jarmarku, który dla warszawiaków od lat jest bożonarodzeniową tradycją. To tu kupują upominki, spotykają się z przyjaciółmi, spędzają rodzinnie wolny czas. Jarmark pod Barbakanem to także okazja do skosztowania wyjątkowych regionalnych specjałów. Królują oscypki z grilla, tradycyjny bigos i pierogi w wielu rodzajach. I chociaż aura, póki co raczej jesienna, tutaj znajdziecie prawdziwy, świąteczno-zimowy klimat.

Warszawska Izba Gospodarcza objęła patronatem to wyjątkowe wydarzenie. Szukajcie straganu z naszym logo, czeka tam na Was świąteczna niespodzianka.

Troszkę historii

Jarmarki są prawie tak wiekowe jak stary jest handel. W starożytnych Chinach imprezy targowe organizowano z okazji świąt religijnych już w XII wieku p.n.e. Popularne były one również w trakcie igrzysk olimpijskich w starożytnej Grecji, a w imperium Rzymskim organizowano je regularnie. W Europie zachodniej najprawdopodobniej pierwszy jarmark powstał w Saint-Denis pod Paryżem w 629 r., a począwszy od X wieku jarmarki zagościły na dobre.

W Polsce rozpowszechniły się w średniowieczu – początkowo jako forma wymiany hurtowej, głównie płodów rolnych między producentami i kupcami a z czasem przeistoczyły się w praktyczną formą handlu detalicznego.

Jarmarki bożonarodzeniowe pojawiły się w XIII-wiecznej Austrii i XIV-wiecznych Niemczech. Pierwszy z nich w Wiedniu datowany jest na 1294 rok. Jednym z najsławniejszych i najstarszych jest jarmark w Dreźnie. Jego historia sięga 1434 roku, a obecnie każdego roku przyciąga ponad dwa mln turystów. Dziś z jarmarkami bożonarodzeniowymi można spotkać się w wielu krajach. Do największych należą te z Augsburga, Berlina, Frankfurtu, Kolonii, Stuttgartu, Wiednia, Salzburga, Einsiedeln, Bremgarten czy Bozen. Pod względem ich ilości oraz popularności bezwzględnym numerem jeden są Niemcy.