Makaron pici wpisany na listę włoskiego dziedzictwa

Makaron Pici

Długi makaron z okolic Sieny w Toskanii, pici i sztuka jego wyrabiania zostały wpisane na włoską listę dziedzictwa rolno- spożywczego. Następnym krokiem będzie zgłoszenie jego kandydatury na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Pici to jeden ze specjałów kuchni południa Toskanii, zwłaszcza malowniczych okolic Val d’Orcia. Jest to makaron podobny do spaghetti, ale grubszy. Dlatego gotuje się go wyjątkowo długo, zazwyczaj ponad 20 minut.

Tradycją jest jego ręczne, powolne wyrabianie. Takie kluski mają długość nawet pół metra. Przepis na jego przygotowanie jest prosty: woda, mąka i sól. Trzeba szybko zagnieść ciasto, a następnie palcami kręcić jak najdłuższe kluski.

Doskonałym dodatkiem do pici jest zwykły sos pomidorowy albo podsmażony na patelni z czosnkiem i ostrą papryczką miąższ chleba bądź rozpuszczony owczy ser pecorino z pieprzem. Pici serwowane są zarówno w gospodarstwach agroturystycznych, jak i w eleganckich restauracjach w Sienie i okolicach, na przykład w Montepulciano.

Przy okazji wpisania ich na listę krajowego dziedzictwa odnotowano, że pici stanowią główny przysmak, co najmniej 19 różnego rodzaju festynów w Toskanii.

źródło: PAP / Sylwia Wysocka
foto: Shutterstock


Tour Salon 2019