Malezja chce utworzenie korytarzy turystycznych

Malezja

Władze  Malezji stawiają na tworzenie regionalnych korytarzy turystycznych. Chcą w ten sposób przyspieszyć ożywienie turystyki po pandemii Covid-19, ponieważ na  podróże międzynarodowe z odległych rynków przyjdzie jeszcze poczekać.

Zacznijmy od sąsiadów

Na forum internetowym prowadzonym przez Federację Stowarzyszeń Turystycznych ASEAN (FATA) na temat rozwoju turystyki w regionie mówił Noor Zari Hamat. Sekretarz generalny Ministerstwa Turystyki, Sztuki i Kultury Malezji powiedział, że Malezja rozpoczęła rozmowy dwustronne z krajami sąsiednimi. Tematem są zasady ustanowienia bezpiecznych korytarzy po ponownym otwarciu granic międzynarodowych.

Noor proponuje: „Jeśli koncepcja się powiedzie, można ją powtórzyć. Podobnymi ustaleniami można się podzielić ze wszystkimi państwami członkowskimi ASEAN i innymi krajami wolnymi od Covid-19”.

Malezja jest zależna od podróży wewnątrz ASEAN, które w ubiegłym roku stanowiły 69 procent zagranicznych przyjazdów do kraju. Podróże wewnątrz ASEAN są również ważne dla przetrwania i zrównoważonego rozwoju branży turystycznej w regionie. Ludność Azji Południowo-Wschodniej liczy 622 miliony. Ponad 40 procent całkowitej liczby turystów podróżujących po regionie to turyści z tego rynku.

Filipiny gotowe

Noor wezwał NTO z Azji Południowo-Wschodniej do wzmocnienia partnerstwa z sektorami prywatnymi. Celem jest stymulowania popytu na turystykę poprzez strategiczne działania marketingowe i promocyjne na platformach cyfrowych. Jednocześnie odpowiednie organy pracują nad opracowaniem protokołów bezpieczeństwa i zdrowia na okres po pandemii.

Benito Bengzon Jr, podsekretarz ds. Rozwoju turystyki, Departament Turystyki Filipin, powiedział, że agencja popiera ruch na rzecz wznowienia lotów w całym regionie. Zauważył, że chociaż harmonogram ponownego otwarcia granic dla turystów w każdym kraju będzie inny, Filipiny już przygotowują się do ponownego startu. „Nowe protokoły dla lotnisk, linii lotniczych, firm transportu drogowego i innych usługodawców już istnieją” – powiedział.

Zwrócił także uwagę, że ministrowie turystyki ASEAN uzgodnili współpracę w celu stymulowania turystyki i budowy odpornego, zrównoważonego i integracyjnego modelu turystyki w regionie.

Kody i  karty

Zarówno Wachira Wichaiwatana, wiceprezes tajskiego stowarzyszenia biur podróży, jak i Nunung Rusmiati, prezes stowarzyszenia indonezyjskich organizacji turystycznych i biur podróży (ASITA) podzielaja ten pogląd. Uważają, że podróże wewnątrz ASEAN powrócą przed podróżami międzynarodowymi z odległych miejsc.

Na razie dominują podróże wewnątrzkrajowe, ponieważ granice pozostają zamknięte w większości krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Prezes FATA, Tan Kok Liang, który jest także prezydentem Malezyjskiego Stowarzyszenia biur podróży powiedział: „Dystans fizyczny, kontrole temperatury oraz procedury dezynfekcji i higieny należą do protokołów, które są obowiązkowe i odbudują zaufanie podróżnych. (Nasi członkowie) ograniczają również ryzyko poprzez szerokie stosowanie kodów QR i, tam gdzie to możliwe, płatności  zbliżeniowe. ”