Malezja: Sektor turystyki pogrążony w ciemności

Malezja

Ministerstwo zdrowia Malezji ogłosiło, że tempo nowych zakażeń COVID-19 w tym kraju wydaje się zwalniać. Uważa się, że to wpływ poważnych ograniczeń na ruch, ustanowionych przez rząd.

Malezja ma największą liczbę przypadków koronawirusa w Azji Południowo-Wschodniej, z 2 908 zgłoszonymi zakażeniami i 45 zgonami. Kraj nałożył ograniczenia w podróżowaniu do 14 kwietnia.

Z niewielka pomocą

Malezja dodatkowo zaostrzyła ograniczenia co do godzin pracy dla kluczowych firm, branż jak supermarkety, usługi dostarczania żywności i transport publiczny.

Sektor turystyki dalej jest jednak pogrążony w ciemności. Hotele i touroperatorzy z Malezji ubolewają nad ograniczoną pomocą oferowaną przez rządowy pakiet stymulacyjny, który przeznaczył dodatkowe 2,3 miliarda USD dla małych i średnich przedsiębiorstw dotkniętych nakazem kontroli ruchu w tym kraju. Decydenci w branży turystycznej uważają to za niewystarczające i mają nadzieję, że rząd ponownie oceni propozycję pomocy.

Miliardowy promyk nadziei

Niemniej jednak jeden promyk nadziei dotknął Malaysia Airline. Golden Skies Ventures, malezyjska prywatna firma, złożyła ofertę o wartości 2,5 miliarda dolarów na przejęcie tego flagowego przewoźnika borykającego się z problemami finansowymi.

GSV przedstawił ofertę miesiąc temu. Prowadzi również rozmowy z firmami prywatnymi w celu uzyskania dodatkowego finansowania.

GSV została założona przez pracowników sektora lotniczego, w tym byłych przedstawicieli Malaysia Airlines.

MMP