TTG Polska Dziennik Turystyczny

Maroko: Hollywood bez Hollywood

Maroko: Hollywood bez Hollywood

Marokańskie miasteczka i plenery są od lat ulubionym miejscem produkcji filmów markowych wytwórni z całego świata.

Sądzę, że zaczęło się od „Casablanki”, amerykańskiego kultowego melodramatu i filmu noir z 1942 roku, którego akcja dzieje się w czasie II wojny światowej, w kontrolowanym przez rząd Vichy marokańskim mieście Kasablanca. W głównych rolach wystąpili Humphrey Bogard jako Rick Blaine oraz Ingrid Bergman jako Ilsa Lund. Urodzonemu w Nowym Jorku Bogartowi sławę przyniosła właśnie „Casablanca”. Choć krytycy filmowi chwalą charyzmatyczne role zarówno Bogarta, jak i Ingrid Bergman.

Bohaterowie tego filmu sprawili, że to miasto zawsze kojarzy się ze wzruszającą historią miłosną. Szczególnie ważnym miejscem jest „Rick’s Cafe” – „ze wszystkich barów we wszystkich miastach na całym świecie ona musiała wejść do mojego”. Tak mówi – Rick (Humphrey Bogard) o Ilsie (Ingrid Bergman). Wspomnienie scen z baru Ricka niezwykle sentymentalnie przypomina ponadczasowy hit muzyczny tamtych czasów „As time goes by”.

Od marca 2004 roku Rick’s Cafe w Kasablance zaprasza do sentymentalnych wspomnień o legendach kina. Restaurację i bar zaprojektowano z troską o odtworzenie romantycznego klimatu filmu „Casablanca”. Lokal umiejscowiono w starej, stylowej rezydencji wybudowanej w Starej Medynie w Kasablance. Restauracja, a zwłaszcza piano bar jest pełen architektonicznych i dekoracyjnych szczegółów przypominających film: zakrzywione łuki, rzeźbiony bar, balkony, balustrady z koralikami. Jest autentyczny fortepian z 1930 roku i płynące dźwięki magicznej piosenki As Time Goes By.

Do magicznych miejsc „marokańskiej” kinematografii można zaliczyć osadę Ajt Ben Haddou, położoną w samym sercu Maroka. Kręcono tu przed laty „Lawrence’a z Arabii”,
a ostatnio m.in. „Gladiatora”, „Królestwo Niebieskie” , „Aleksandra” oraz m.in. „Asterixa i Obeliksa”. Miasteczko od 1987 roku widnieje na liście UNESCO. Jest to wyjątkowo malowniczo położona ufortyfikowana XVI-wieczna osada (ksar), ok. 30 km na północny zachód od miasta Warzazat w niezwykle strategicznym miejscu dla dawnych handlowych szlaków karawan. Osada położona jest na zboczu wzgórza nad porośniętymi palmowym gajem brzegami rzeki.

Filmowe Maroko to również Warrazat – miasto leżące u stóp Atlasu Wysokiego. Kiedyś był to tylko ważny garnizon francuskiej Legii Cudzoziemskiej, teraz stanowi dużą atrakcję turystyczną oraz centrum X Muzy. W produkcjach filmowych realizowanych w miasteczku i jego okolicach uczestniczyły takie sławy jak David Lean, Oliver Stone, Martin Scorsese, Ridley Scott, Sean Connery, Russel Crowe. Niesamowity marokański krajobraz oraz wyjątkowa architektura stale przyciągają filmowców z całego świata. Obecnie zagraniczni producenci kręcą w Maroku 20-30 filmów rocznie, a w okolicy Warrazat działają trzy wytwórnie filmowe, z których najstarszą, Atlas Film Corporations Studios – można także zwiedzać.

Podobnie jak w Hollywood produkcję filmową traktuje się jako atrakcję turystyczną. Wytwórnia filmowa Atlas Film Corporations Studios prezentuje dorobek swoich światowych koprodukcji w zachowanych dekoracjach i licznych rekwizytach.

Lesław Lipski

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *