Meksyk: wysokie kary za ograniczanie dostępu do plaży

Plaża

Senat Meksyku broni dostępu do morza! Senatorowie jednogłośnie zagłosowali za podwyższeniem kary dla tych właścicieli hoteli, którzy próbują ograniczyć dostęp do plaż, uznając je za własne. Kara za to naruszenie wyniesie 47 000 USD. Licencja może zostać nawet całkowicie cofnięta w przypadku, gdy  zostaną złapani po raz drugi na blokowaniu wstępu na plaże.

Miejscowi od dawna narzekają, że nie można zbliżyć się do morza, jeśli nie odpoczywa się w hotelu lub klubie na pierwszej linii. Ponieważ na taki wypoczynek stać niewielu, miejscowa ludność woli odpoczywać na dziko.

Właściciele hoteli i nadmorskich restauracji jak mogą ograniczają wjazd obcym na ich terytorium. W lutym menedżerowie restauracji Playa del Carmen zatrzymali małżeństwo za odmowę opuszczenia części piaszczystej plaży, która, jak twierdzą, jest ich prywatnym terytorium.

Zgodnie z prawem meksykańskim takie działania są nielegalne. Ludności nie można odmówić dostępu do plaż. Przedsiębiorstwom nie wolno budować żadnych stałych konstrukcji w promieniu 20 metrów od brzegu.  Nie mogą też w jakikolwiek sposób blokować dostępu do obszarów przybrzeżnych.

foto: Flickr / Aaron Peterson


IT&CM Asia and CTW Asia-Pacific 2020
Zima w Dolinie Słońca!