Metamorfoza Połczyna-Zdrój

Połczyn-Zdrój

To będzie prawdziwa metamorfoza jak na uzdrowisko przystało. Połczyn-Zdrój czeka szeroki pakiet inwestycji zaczynając od modernizacji energetycznej tamtejszego Centrum Kultury, poprzez rozbudowę infrastruktury uzdrowiskowej, rewitalizację miejscowego parku, nowe targowisko, a na remoncie tamtejszego amfiteatru kończąc. Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko podpisał umowy na dofinansowanie tych inwestycji.

– Połczyn to na mapie Pomorza Zachodniego i ale całej Polski, jedna z ikon turystyki zdrowotnej. Te inwestycje zdecydowanie podniosą wizerunek i atrakcyjność uzdrowiska, ale także zwiększą komfort przebywających tu kuracjuszy – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, doceniając skalę i zakres inwestycji na które zdecydowali się samorządowcy z Połczyna-Zdroju.

– Te inwestycje odmienią wizerunek Połczyna-Zdrój – tak w oczach mieszkańców uzdrowiska, jak i przybywających tu licznie kuracjuszy. Już niedługo przejdziemy się wypieszczonym parkiem, życiem i energią będzie tętnił amfiteatr. Dla mieszkańców i lokalnych producentów niezwykle ważna jest modernizacja targowiska – mówił Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko.

Szerokie i kompleksowe, tak chyba najtrafniej można określić inwestycje, na jakie zdecydowała się Gmina Połczyn Zdrój w ramach projektu „Rozbudowa ogólnodostępnej infrastruktury uzdrowiskowej bazującej na zasobach endogenicznych”.

– Chodzi po prostu o jak najkorzystniejsze wykorzystanie chociażby takich zasobów neutralnych jak solanki. Odmienimy uzdrowiskowy Park, który stanie się teraz prawdziwą perełką – wyjaśniał Ryszard Mićko.

Inwestycja obejmie budowę skweru wraz z wykonaniem kwietników, trawników, trejaży z pnączami i małej architektury w postaci ławek, hamaków czy oświetlenia. Zbudowane zostaną także fontanna oraz nowe wejście do parku. Najbardziej okazałą częścią inwestycji będzie wykonanie kompletnego budynku tężni wraz z wszystkimi przyłączami i instalacjami wewnętrznymi. Gruntowny remont czeka pijalnię wody „Joasia”. Dla najmłodszych powstanie strefa aktywności ruchowej posiadająca m.in. przyrządy do gry w minigolfa, plac zabaw, park odkrywców, trampoliny, park linowy, ogród zapachów i nawierzchnie amortyzujące. Dla nieco starszych będzie adresowana ścieżka zdrowia z przyrządami do ćwiczeń. Zbudowane zostaną także toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Według zapowiedzi gminy prace ruszą do końca tego roku i powinny się zakończyć w październiku 2018 r. Całkowita wartość projektu to ponad 3 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków RPO WZ 2014-2020 wyniesie blisko 1,8 mln zł. Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.9 Rozwój zasobów endogenicznych.

Dzięki środkom z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze, za pośrednictwem Mieleńskiej Lokalnej Grupy Rybackiej, poprawi się estetyka i funkcjonalność amfiteatru w Parku Zdrojowym. Amfiteatr składający się m.in. z: widowni, sceny, muszli koncertowej, zadaszenia z plandeki na konstrukcji nośnej z rur stalowych, ogrodzenia i komunikacji, czyli dróg dojazdowych, chodników i schodów wejściowych wymaga przeprowadzenia gruntownego remontu. Całkowity koszt inwestycji to ponad 434 tys. zł, a wysokość dofinansowania to niespełna 300 tys. zł.

Połczyn-Zdrój skorzysta także ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, dzięki którym od podstaw zostanie wybudowane nowe miejsce handlu. Całkowity koszt działania to ok. 1,6 mln zł, a wsparcie z PROW 2014-2020 wyniesie blisko 1 mln zł. Targowisko zaspokoi potrzeby miejscowych producentów rolnych, którzy w tym miejscu będą mogli sprzedawać swoje plony. Obiekt poprawi także komfort kupujących. Warto przypomnieć, że dofinansowanie ze środków PROW o łącznej kwocie 10 mln zł pozwoli na budowę 12 nowych targowisk w miejscowościach: Połczyn-Zdrój, Choszczno, Polanów, Gryfice, Darłowo, Barlinek, Kołobrzeg, Dębno, Moryń, Dąbki, Barwice i Pełczyce.

foto: polczyn-zdroj.pl