TTG Polska Dziennik Turystyczny

Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej

Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej

W listopadzie obradował w Krakowie I Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej „Śladami świętego Papieża Jana Pawła II”. Kongres objęli honorowymi patronatami JE ks. Kard. Stanisław Dziwisz, JEks. Abp Marek Jędraszewski oraz Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

Organizatorzy kongresu odwołując się do chrześcijańskich tradycji, pragną podnieść znaczenie Krakowa i Małopolski, jako jednego z ważnych miejsc dla międzynarodowej turystyki religijnej i pielgrzymkowej. W ubiegłym roku Małopolskę odwiedziło prawie 15 mln osób, ponad 3 mln to odwiedzający z zagranicy. Co roku region jest celem milionów pielgrzymów i turystów religijnych, czego przykładem były zorganizowane w 2016 roku Światowe Dni Młodzieży. Spotkanie młodych ludzi z Ojcem Świętym miało przede wszystkim wymiar duchowy, ale także niezaprzeczalną wartość w promocji wizerunkowej i turystycznej dla miasta, regionu i całego kraju. W Światowych Dniach Młodzieży wzięli udział młodzi pielgrzymi ze 180 krajów, 900 biskupów, 5,5 tys. akredytowanych dziennikarzy. Wszyscy uczestnicy ŚDM poznali zarówno największe obiekty sakralne, w tym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, Katedrę Wawelską, odwiedzali także Wadowice, rodzinne miasto Karola Wojtyły.

Małopolska przyciąga historią, tradycją i wielokulturowością

W I Międzynarodowym Kongresie Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej wzięło udział około 200 touroperatorów i organizatorów turystycznych specjalizujących się w turystyce pielgrzymkowej z prawie 30 krajów. Najliczniejszą grupą uczestników byli przedstawiciele Hiszpanii i Włoch. Reprezentowane były też Japonia, Malezja, Paragwaj, Argentyna, Meksyk, USA, Kanada, Izrael i innych krajów, głównie europejskich.

Kongres uroczyście otworzyli przedstawiciele władz miasta i Archidiecezji Krakowskiej w krakowskim Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” W papieskim sanktuarium na Białych Morzach odbyła się msza inauguracyjna celebrowana przez ks. bp. Tadeusza Pieronka i koncelebrowana przez 11 księży uczestniczących w Kongresie.

– Małopolska przyciąga historią, tradycją i wielokulturowością. Nasz region od wieków jest nie tylko domem dla przedstawicieli wielu kultur i tradycji, ale też celem pielgrzymek wyznawców wielu religii. Bogatą spuściznę Małopolski widać niemal na każdym kroku, w tym zapierające dech w piersiach kościoły, bożnice i cerkwie, a w nich urzekające malowidła, witraże czy ikonostasy – mówił podczas otwarcia kongresu Leszek Zegzda, prezes Malopolskiej Organizacji Turystycznej, odpowiedzialny w zarządzie województwa miedzy innymi za obszary turystyki i dziedzictwa kulturowego.

Do najbardziej znanych małopolskich tras pielgrzymkowych prowadzących przez Małopolskę należą między innymi średniowieczny szlak św. Jakuba, szlaki papieskie, Międzynarodowy Szlak Maryjny. Wielu przybyszów udaje się w podziemną pielgrzymkę szlakiem „Szczęść Boże”, który przebiega przez korytarze kopalni soli w Wieliczce. Miejscami kontemplacji są solne i drewniane kaplice, ołtarze i rzeźby sakralne wykute w kryształach soli.

Kilkadziesiąt umów na obsługę pielgrzymek

Program Kongresu Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej wypełniły prelekcje, wykłady i spotkania z przedstawicielami sanktuariów, miejsc kultu oraz miejsc turystycznych w Polsce oraz zwiedzanie Starego Miasta w Krakowie, Centrum Jana Pawła II, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Małopolskiej Kopalni Soli w Wieliczce, byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, Muzeum Domu Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach wraz z Bazyliki Ofiarowania NMP, Bazyliki w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz sanktuarium Czarnej Madonny w Częstochowie.

– Widzimy potrzebę wypromowania w Krakowie nowego eventu, branżowego spotkania specjalistów sektora turystyki religijnej i pielgrzymkowej – mówił przed kongresem jego organizator Ernest Mirosław, szef krakowskiego biura turystyki przyjazdowej Ernesto Travel. Pomysłodawczyni kongresu Dominika Krzych z biura Ernesto Travel podkreśla, że obecnie nie ma podobnego wydarzenia w Europe Środkowo-Wschodniej, a krakowski kongres jest dobrym przygotowaniem do zaplanowanej na 2018 rok w Krakowie konferencji UNWTO poświęconej turystyce religijnej.

W trakcie kongresu zawarto ponad 30 umów na obsługę pielgrzymek do miejsc kultu w Polsce.

Partnerami zaangażowanymi w przygotowanie kongresu byli Urząd Miasta Krakowa, Województwo Małopolskie, Małopolska Organizacja Turystyczna, Kopalnia Soli Wieliczka, Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach w Krakowie oraz Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i Dom Duszpasterski Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

źródło: POT

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *