Miliard dolarów na ratunek dla indonezyjskiej Garudy

Rząd Indonezji opracowuje plan ratunkowy w wysokości 1 miliarda dolarów dla swojego flagowego przewoźnika Garudy. Wygląda na to, że dzięki tej pomocy linia lotnicza spłaciłby dług.

Pakiet pomoże liniom lotniczym w restrukturyzacji zadłużenia. Zapewni też nową pożyczkę pomostową w wysokości około 500 mln USD na kapitał obrotowy na kolejne sześć miesięcy.

Kierownictwo Gerudy prowadzi negocjacje z  bankami o refinansowaniu. Zabezpieczyła 384 miliony dolarów pożyczek i linii kredytowych. Ta linia lotnicza jest nadal w większości własnością rządu. Dlatego znajduje się pod nadzorem ministerstwa przedsiębiorstw państwowych.

„Garuda pozostaje dobrą firmą z dobrymi perspektywami. Jej działalność pozostanie silna po zakończeniu wybuchu epidemii” – powiedział wiceminister skarbu państwa Kartika Wirjoatmodjo. Ratując się przed  upadłością, firma obniżyła pensje pracowników i renegocjowała niektóre umowy leasingu samolotów.

W Indonezji liczba zagranicznych turystów spadła w marcu o 64%, do mniej niż pół miliona. To najniższy poziom od ponad dekady.