TTG Polska Dziennik Turystyczny

Może weekend na Mazowszu? cz. 4

Kurpie

Zakończony urlop nie oznacza końca wakacji. Dobra pogoda to znakomity pretekst, aby poznać dalsze rejony Mazowsza. Jednym z takich miejsc, cennym pod względem przyrodniczym i kulturowym, są Kurpie. Ich zwiedzanie można połączyć z wycieczką rowerową lub spływem kajakowym. Nie wszędzie potrzebny będzie samochód. Poniżej kilka propozycji na weekend.

Kurpie znajdują się na terenie dwóch puszcz – Puszczy Zielonej i Puszczy Białej. W Puszczy Zielonej utworzono wiele rezerwatów. Jednym z nich jest Rezerwat Przyrody Mingos, na terenie którego nie wykonuje się prac leśnych, dzięki czemu cały ekosystem żyje swoim własnym biegiem.

Kurpie wyróżniają się spośród innych unikatowymi wytworami kulturowymi. Najbardziej charakterystyczne są wyroby z bursztynów – wytwarzane na tych terenach od XVII w. Innymi wyróżniającymi się elementami kulturowymi są specyficzne wycinanki, rzeźby i palmy wielkanocne.

Te wszystkie oryginalne rzeczy można zobaczyć w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. W jego zbiorach znajduje się 14 tys. eksponatów muzealnych i ponad 7 tys. książek w muzealnej bibliotece. Muzeum ma w swojej ofercie nie tylko wystawy, ale i lekcje muzealne. Jest współorganizatorem corocznych rekonstrukcji bitwy pod Ostrołęką.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na wystawę stałą „A w Kurpiowskiej Puszczy…”. Jest to przedstawienie sztuki rękodzielniczej (haftu, tkaniny i wycinanki) kurpiowskich twórców ludowych. W eksponatach podkreślone są motywy zdobnicze. Między innymi można zobaczyć misternie wykonane wycinanki kurpiowskie, które powstały przy użyciu nożyc do strzyżenia owiec, tkane na domowych warsztatach tkackich kilimy, buronki i hafty.

W Galerii rzeźby kurpiowskiej natomiast wystawionych jest 18 najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych obiektów rzeźby kurpiowskiej. Można tam obejrzeć dzieła znanych artystów ludowych takich jak Andrzej Kaczyński czy Łukasz Raczkowski.

Odwiedzając muzeum, warto wstąpić do jego oddziału – Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle, niewielkiego muzeum typu skansenowskiego. W Zagrodzie, w ciągu roku jest organizowanych wiele ciekawych zajęć warsztatowych. Najbliższym wydarzeniem będzie Niedziela Kadzidlańska. Impreza organizowana jest w Kadzidle od 1978 r. W tym roku odbędzie się 7 września (niedziela). Tego dnia odbędzie się m.in. Turniej Wsi i kiermasz sztuki ludowej.

Odwiedzając placówki muzealne warto korzystać z Paszportu Turystycznego Województwa Mazowieckiego (dostępnego w formie kuponu na pieczątki, jak i w formie aplikacji mobilnej). Wśród osób, które zwiedzając Mazowsze, zbiorą co najmniej 22 punkty, rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody.

W rejonach północno-wschodniego Mazowsza można również skorzystać ze spływów kajakowych Doliną Dolnej Narwi i rzeką Omulew.

foto: Robert Grudziński/Wikimedia

 

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *