MTP wyremontują Arenę i chcą stworzyć otwarte centrum kultury

MTP Poznań

Remont Areny, urządzenie ogólnodostępnego centrum kulturalnego od strony Głogowskiej oraz wielopoziomowy parking to tylko niektóre plany MTP. Firma nie chce być już kojarzona tylko z organizacją wystaw.

Działalność Międzynarodowych Targów Poznańskich opiera się dziś na kilku filarach. To już nie tylko targi rozumiane jako rozmowy biznesowe prowadzone na stoiskach, ale przede wszystkim miejsce spotkań rozumianych jako kongresy, konferencje, megaeventy, kiermasze, ale też wydarzenia kulturalne i sportowe. Poza tym targi zajmują się gastronomią i zarządzaniem nieruchomościami.

W stronę Areny

– Na obecnym terenie już się dusimy – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes MTP Przemysław Trawa. Dlatego naturalną drogą rozwoju jest pozyskanie dodatkowej przestrzeni. Prezes potwierdził, że zarząd MTP stara się zostać operatorem hali sportowo-widowiskowej Arena. – To pomysł i inicjatywa targów. Na razie trwa proces prawny, ale wszystko wskazuje na to, że umowa dzierżawy będzie obowiązywała już od 1 stycznia – zapowiada prezes. Targi podpiszą ją z Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji.

Potem spółka będą musiała zabrać się za remont, który szacowany jest na 35-45 mln zł. Co jest do zrobienia? – Przede wszystkim zabezpieczenia przeciwpożarowe, klimatyzacja, czy wymiana siedzeń, które w tej chwili są za szerokie. Modernizacja obejmie też instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, oświetlenie i nagłośnienie. Arena zachowa unikatowy charakter swojej elewacji. Niezbędna będzie też budowa parkingu w jej sąsiedztwie. Remont ma rozpocząć się pod koniec 2018 r. i trwać rok.

Po remoncie Arena pomieści 6 tys. osób. Dzięki pozyskaniu hali, targi bądą mogły pozyskać organizację nowych imprez, na które nie było już miejsca na terenie MTP, m.in. sportowych. Chętnie przeniesie się tam też Pyrkon.

Targowe porządki

MTP w najbliższych pięciu latach czeka mnóstwo innych inwestycji. Obecnie przebudowuje pawilon nr 6 i 6A, w przyszłym roku unowocześniony i rozbudowany zostanie pawilon nr 4 oraz przejścia między „piątką” i „czteropakiem”.

Ważną inwestycją dla targów jest budowa parkingu wielopoziomowego, która rozpocznie się wiosną 2018 r. Obiekt będzie miał pięć kondygnacji i zostanie oddany do użytku w ciągu pół roku. Będzie zlokalizowany między pawilonem 1 i 15. Powstanie tam 420 miejsc parkingowych.

Zarząd MTP poszukuje pieniędzy na te inwestycje. Planuje sprzedać tereny rolne w Żernikach (ok. 200 ha) oraz działki o łącznej powierzchni 6,5 ha pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Matejki i Ułańską. Obecnie działa na nim parking, który ze względu na odległość od hal targowych nie jest funkcjonalny. Teren ma zostać sprzedany do roku 2019. MTP chcą zadbać o to, by po sprzedaży dzielnica nie straciła swojego unikalnego charakteru, dlatego zabiegają o ustalenie warunków zabudowy dla tego obszaru.

Co nowego?

Jak mówi Przemysław Trawa MTP już w tej chwili należą do europejskiej czołówki – w ubiegłym roku sprzedali 441 tys. m kw. powierzchni w halach, a to znacznie więcej niż targi w Brnie, Bukareszcie, czy Kielcach. Zarząd planuje również wprowadzić do programu nowe wydarzenia targowe. Mają być targi dla miłośników survivalu, czy najlepsze w Polsce targi winiarskie. Zarząd zapewnia, że niektóre imprezy pojawią się na polskim rynku po raz pierwszy.

Targi planują też poszerzać działalność kongresowo-konferencyjną, które – obok koncertów, spektakli, imprez sportowych i korporacyjnych odbywają się w Sali Ziemi. Ta sala cieszy się takimi powodzeniem, że trzeba ją rezerwować z nawet czteroletnim wyprzedzeniem.

Targi pracują też nad koncepcją wydzielenia z obecnego terenu MTP nowego centrum kulturalnego Poznania, który byłby otwarty dla pieszych. Teren ten ma obejmować pawilon nr 15 z Salą Ziemi, pawilon nr 2, czyli halę koncertową, pawilon nr 1 oraz pawilon nr 12. Pawilon nr 1 ma być miejscem spotkań, gdzie tworzy się biznes. Pojawił się pomysł coworkingu, akceleratora start-upów, przestrzeni do prezentowania idei miejskich. W „dwunastce” planowane jest interaktywne muzeum polskiej gospodarki i historii Targów, ale to na razie nieco dalsza przyszłość.

– Chcemy być jak smartfon, wielosegmentowi. To już nie są czasy, kiedy targi mogły zajmować się tylko organizowaniem wystaw – puentuje Trawa.

źródło: Wyborcza Poznań
foto: Dariusz Bednarek / poznan.pl