TTG Polska Dziennik Turystyczny

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zmienia nazwę

Muzeum KrakowaOd 1 marca Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zmienia nazwę na Muzeum Krakowa. Z racji przypadającego w tym roku 120-lecia tej instytucji wszystkie oddziały i wystawy będą w piątek dostępne dla zwiedzających bezpłatnie.

Formalnie i dla zachowania tradycji pełna nazwa – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa – będzie nadal będzie funkcjonowała; pozostanie w statucie, dokumentach, pismach i na pieczęciach. Nowa, krótsza nazwa Muzeum Krakowa będzie używana na co dzień.

Za zmianą nazwy na krótszą opowiedzieli się uczestnicy konsultacji społecznych, które trwały od października do końca grudnia 2017 r. Muzeum o opinie w tej sprawie poprosiło m.in. Federację Stowarzyszeń Przewodnickich, Związek Muzeów Małopolskich, władze miasta, specjalistów od marketingu i komunikacji oraz samych krakowian.

Argumentem za zmianą nazwy była to, że placówka ma coraz szerszą ofertę, która nie odnosi się wyłącznie do przeszłości Krakowa. W muzeum organizowane są nie tylko wystawy stałe i czasowe, lekcje muzealne i oprowadzania, ale również takie wydarzenia jak bieg uliczny, koncerty oraz gry i pokazy multimedialne w przestrzeni miasta.

W Polsce wiele placówek muzealnych o podobnym charakterze już wcześniej zmieniło nazwy np. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska na Muzeum Gdańska, Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy na Muzeum Warszawy.

W tym roku przypada 120-lecie krakowskiego muzeum, które powstało przy Archiwum Aktów Dawnych 31 maja 1899 r. Kulminacja obchodów nastąpi na przełomie maja i czerwca.

– Nie czekając na ten moment, już teraz dajemy prezent urodzinowy od nas dla tych, bez których by nas nie było – dla naszych gości. Zapraszamy w piątek do bezpłatnego zwiedzania wszystkich wystaw we wszystkich oddziałach – poinformował kierownik działu PR w Muzeum Krakowa Krzysztof Haczewski.

Przypomniał, że ze względu na frekwencję w oddziałach Fabryka Emalia Oskara Schindlera i Rynek Podziemny, obowiązują rezerwacje.

Jubileusz jest obchodzony pod hasłem „Jestem Kraków”, które ma sprowokować mieszkańców do zastanowienia czy i w jaki sposób utożsamiają się z miastem.

źródło: PAP

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *