Muzeum Jana Pawła II ponownie otwarte

Dom Rodzinny Jana Pawa II

Po prawie czteroletnim remoncie kamienicy i budowie nowej ekspozycji, Dom Rodzinny Jana Pawła II oficjalnie zainaugurował swoją działalność. Nowe wejście główne do Muzeum znajduje się od rynku (Pl. Jana Pawła II 2).

Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w nowej formule zostało założone w 2010 r. przez cztery podmioty: Archidiecezję Krakowską, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy Województwa Małopolskiego i Gminy Wadowice. Muzeum jako nowa instytucja kultury kontynuuje działalność muzeum założonego w 1984 r. przez Archidiecezję Krakowską.

Nowe warunki działalności powstały dzięki przekazaniu przez Archidiecezję Krakowską budynku, w którym Karol Wojtyła mieszkał z rodziną przez pierwsze 18 lat swego życia, a także wszystkich zgromadzonych przez te lata pamiątek po Janie Pawle II. Budynek został wcześniej pozyskanym przez Fundację Ryszarda Krauzego i przekazany Archidiecezji w celu zorganizowania tu nowego muzeum.

Dzięki środkom unijnym, a także współzałożycieli muzeum w latach 2010 – 2013 budynek został dostosowany do projektu prezentacji nowej wystawy. Obecnie cała przestrzeń – cztery kondygnacje wraz z niewielkim podwórzem – przeznaczone są na multimedialną wystawę narracyjną, autorstwa Barbary i Jarosława Kłaputów, poświęconą osobie Karola Wojtyły i Jana Pawła II – jego życiu i działalności.

polska.travel/pl
foto: Wikimedia/Cezary Piwowarski