Muzeum Śląskie zbiera pamiątki związane z kulturą hip-hop

Muzeum Śląskie

Muzeum Śląskie w Katowicach zbiera pamiątki związane z kulturą hip-hop. Zostaną one wykorzystane do stworzenia czasowej wystawy poświęconej historii śląskiego hip-hopu. Zbiórka eksponatów będzie trwać do końca sierpnia.

„Jeśli masz stary walkman lub discman, nie wyrzuciłeś plakatów z koncertów hip-hopowych, z sentymentu nie pozbyłeś się zniszczonych lenarów, dresu Moro Sport czy czapki z daszkiem, zostawiłeś sobie na pamiątkę otagowane opakowanie marlboro, nadal na Twojej półce leżą stare hip-hopowe składanki i nielegalne, nie wyrzuciłeś zużytych opakowań po farbach w sprayu, masz zdjęcia z hip-hopowych imprez, koncertów, napisz do nas” – apelują twórcy wystawy.

„Wasze pamiątki nie tylko wzbogacą wystawę, ale przede wszystkim sprawią, że staniecie się częścią tej inicjatywy. Zależy nam, aby dowiedzieć się więcej o lokalnej scenie, poznać ludzi i zespoły, których sława być może nie wyszła poza jedną dzielnicę, ale były dla Was ważne” – dodają.

Wystawa ma pokazać zjawisko fascynacji kulturą hip-hop w latach 1993–2003 i uczestnictwo w niej jako ważne zbiorowe doświadczenie, które ukształtowało dużą część pokolenia dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków.

Na początku lat 90. Śląsk był jednym z centrów rodzącej się w Polsce kultury hip-hop. Powstały takie zespoły jak Kaliber 44 czy legendarna Paktofonika, której historia stała się inspiracją dla filmu Leszka Dawida pt. „Jesteś Bogiem”. Wywodzący się z tych środowisk muzycy tworzą kolejne projekty muzyczne, np. Pokahontaz.

źródło: PAP / Anna Gumułka
foto: Paweł Pawlik (onet)


Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie