Na hiszpańskich lotniskach woda będzie kosztować 1 euro

Pasażer na lotnisku

AENA, czyli państwowe przedsiębiorstwo będące właścicielem i zarządcą wszystkich lotnisk w Hiszpanii zdecydowało, że woda sprzedawana na lotniskach nie może kosztować więcej niż 1 euro (około 4,3 zł). Wcześniej ceny wynosiły nawet 3,5 euro (około 15 złotych) za małą butelkę.

Zmiana cen dotyczy zarówno sklepów, jak i samoobsługowych automatów zlokalizowanych na lotniskach. Co więcej, określono także objętości butelek – w przypadku sklepów mowa o 330 ml, a w automatach za nie więcej niż 1 euro kupimy 0,5 l wody.

Do nowych zasad dostosowały się już lotniska w Madrycie (Barajas), Bilbao, Santiago, Vigo, Giornie oraz na Majorce i Teneryfie (Południe). Niższe ceny wody sprzedawanej w automatach wprowadzono już w Leon, Vitorii, Salamance oraz na Gran Canarii i Fuerteventurze. Następne mają być lotniska w Alicante, Walencji, Barcelonie (El Prat) i Maladze.

Cenami wody na lotniskach interesowała się już wcześniej Komisja Europejska. Pod koniec grudnia 2015 roku unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc zaproponowała, by cena za butelkę wody wynosiła symboliczne jedno euro. Negocjacje w tej sprawie prowadziła ze 126 lotniskami w UE, które odpowiadają za połowę ruchu lotniczego w Europie. Porty te wyraziły gotowość obniżenia ceny butelki z wodą do jednego euro.

W Polsce ceny wody na lotniskach sprawdzał w zeszłym roku UOKiK. Z badania wynikło, że na większości lotnisk można kupić najtańszą wodę w butelce 0,5 litra za ok. 1 euro (około 4,3 zł). To stawka zgodna z wytycznymi Airports Council International oraz rekomendacją Komisji Europejskiej. Najniższe ceny są w Rzeszowie (2 zł), Lublinie (3,4 zł) oraz Szczecinie (3,7 zł). Najwyższe stawki płacą pasażerowie w Poznaniu, gdzie nie można kupić wody taniej niż za 6,5 zł oraz Katowicach (minimalna cena – 5,9 zł).

Warto zauważyć, że Lotnisko Chopina w Warszawie zamontowało dystrybutory, w których za darmo można napełnić własną butelkę wodą pitną.

źródło: The Sun / onet
foto: istock