Na urlop z polisą czy bez

Polisa turystyczna

Polacy coraz częściej decydują się na spędzenie urlopu za granicą. Według danych Eurostatu na podróż poza Polskę decyduje się co piąty rodak.

Za cel podróży najczęściej wybieramy Niemcy, Włochy i Wielką Brytanię, a także Grecję, Chorwację i Czechy. Na dłuższe wyjazdy szczególnie chętnie kierujemy się na południe Europy. Koszty pobytu nad Morzem Śródziemnym są porównywalne do kosztów wakacji nad Bałtykiem, a do walizki nie musimy wkładać polarów i kurtek przeciwdeszczowych.

Chodzić, zwiedzać!

Polacy podczas urlopu najczęściej zwiedzają i odkrywają nowe miejsca (43 proc.). Zazwyczaj łączą to z relaksem, a także rekreacją sportową. Co dziesiąta osoba wybiera plażowanie, a co piętnasta sporty ekstremalne. Mężczyźni zdecydowanie częściej niż kobiety jeżdżą rowerami czy biegają.

Zwyczaje urlopowe oczywiście zmieniają się z wiekiem – wynika z raportu Nationale-Nederlanden „Bezpieczni w podróży” . Ankietowani przed 30-tką stawiają na relaks i wypoczynek, by w średnim wieku chętniej podróżować, spędzać czas na plaży, a także podejmować aktywność fizyczną. Starsi najczęściej zajmują się działkami i ogródkami. Jedynie co czwarta osoba zabiera na wakacje książkę. Zdecydowanie częściej jest to domeną pań i nie zależy od wieku czytelnika.

Ile to kosztuje

Badanie „Bezpieczni w podróży” pokazuje, że aż co trzecia osoba doświadczyła na urlopie za granicą jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia losowego. Najczęściej była to awaria samochodu, choroba lub kradzież. Nierzadko zdarzają się także przypadki odwołanego lotu. Mimo to, 34 proc. nie zabezpiecza się przed tego rodzaju zdarzeniami. Jedynie 55 proc. wykupuje polisę turystyczną, a 11 proc. wyrabia Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Warto pamiętać, że karta EKUZ nie pokrywa kosztów leczenia w placówkach prywatnych oraz nie obowiązuje poza Unią Europejską.

Ceny ubezpieczeń zaczynają się od kilku złotych za osobę za dzień wyjazdu. Przy wyborze polisy warto zwrócić uwagę na gwarantowaną sumę świadczenia, a także dodatkowe opcje zabezpieczeń – OC, NNW czy ochronę bagażu.

(NN)