Najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce

Jezioro Jasne

W Jeziorze Jasne woda jest tak czysta, że światło dociera na głębokość 14-15 metrów. To jedno z najczystszych jezior w Polsce znajduje się na Pojezierzu Iławskim.

Jezioro Jasne, nazywane także Czystym, jest wyjątkowe. Jego nazwa nie jest przypadkowa. Woda w akwenie pochodzi ze stopionej bryły lodu zalegającej w grubych warstwach piasku, co sprawia, że jest niesamowicie przejrzysta. O takich akwenach mówi się, że są oligotroficzne.

Światło w Jeziorze Czystym dociera nawet na głębokość 14-15 metrów. To doskonale pozwalałoby widzieć faunę i florę akwenu, która jednak w przypadku Jasnego jest niezwykle uboga. Dlaczego? Powodem jest skład i charakter wody, która ma bardzo wysoką kwasowość (ph=4,3).

W Jasnym żyją kanibalistyczne okonie karłowate, które pożerają się nawzajem. Jak łatwo się domyślić, większe okazy zjadają te mniejsze. Glony i sinice prawie nie występują, jest ich zaledwie kilka gatunków. Specyfika wody sprawia także, że przybrzeżny pas roślinności jest wąski. Za to na samym jeziorze można spotkać pływające Gągoły, kaczki zakładające gniazda w wypróchniałych dziuplach drzew na wysokości 2-30 m.

Pisklęta wydrapują się z głębokiej dziupli za pomocą ostrych i zakrzywionych pazurków, po czym same zeskakują w dół. Gągoł jest wpisany w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako gatunek ocalony przed wyginięciem.

Do rezerwatu „Jasne” dotrzemy jadąc drogą asfaltową z Jerzwałdu w kierunku Iławy. Zatrzymać się można na parkingu leśnym po prawej stronie, tuż przed jeziorem. Dalej wędrujemy szlakiem oznaczonym kolorem zielonym. Ponadto, dookoła jeziora Jasne jest wyznaczona trasa spacerowa, oznakowana kolorem żółtym.

Na koniec, zła wiadomość dla tych, którzy marzą o popływaniu w czystej wodzie Jeziora Jasne. Na terenie całego rezerwatu „Jasne”, gdzie znajduje się akwen, obowiązuje zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Można to jednak zrozumieć, jeśli jezioro ma pozostać jasne i czyste nie tylko z nazwy.

źródło: gazeta.pl
foto: roadtripbus.pl


Europe-China Economic and Trade Forum
Kongres gospodarczy i targi w Nadarzynie