TTG Polska Dziennik Turystyczny

Najlepsze do przesiadki lotniska na świecie

Turystyka biznesowa

Polacy przemieszczają się coraz częściej i coraz dalej, a co ważne, z roku na rok rośnie liczba osób organizująca wakacje na własna rękę. Skyscanner przygotował listę kluczowych lotnisk i węzłów komunikacyjnych, które są jednocześnie dogodnymi punktami przesiadkowymi, zwłaszcza w przypadku lotów międzykontynentalnych.

Skyscanner podpowiada, że poszukujący atrakcyjnych cenowo ofert biletów lotniczych powinni pamiętać o jednym z wariantów podróżowania: wymienione na liście lotniska w Europie mogą być nie tylko idealnym miejscem przesiadki, ale również punktem startowym naszej podróży, w dodatku w bardzo niskiej cenie. Pozostaje nam jedynie zorganizować dojazd korzystając z taniego lotu, autobusu rejsowego, czy pociągu. To się naprawdę opłaca! Na liście Skyscanner znalazły się porty lotnicze m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii, a także Azji i USA.

1. Port lotniczy Heathrow, Londyn, Wielka Brytania

Niemal każdy podróżujący samolotem z Polski chociaż raz dotarł na to londyńskie lotnisko. Stolica Wielkiej Brytanii jest jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków wyjazdowym. Z usług Heathrow korzysta średnio 17 000 pasażerów dziennie. Obecnie działają tu cztery terminale. Pasażerowie latają stąd najczęściej między innymi do: Amsterdamu, Dubaju, Dublina, Hong Kongu i oczywiście, do Nowego Jorku. Port lotniczy rozciąga się na powierzchni ponad 1200 hektarów. Na Heathrow bezpośrednio doleci się np. z Warszawy za pośrednictwem British Airways lub LOTu.

2. Port Lotniczy Frankfurt / Ren-Men, Niemcy

Największy hub lotniczy w Niemczech, doceniany i wykorzystywany nie tylko przez podróżujących prywatnie, ale i przez biznes. W 2017 r. z lotniska we Frankfurcie nad Menem skorzystało ponad 64 milionów osób, a ruch międzykontynentalny wzrósł o blisko 5 procent. Ma dwa terminale, trzeci w budowie. Szacuje się, że dziennie około 1 400 maszyn dziennie ląduje tu i wzbija się w powietrze. Podróżni mają (w zależności od sezonu) do wyboru około 300 kierunków. Jeden z podstawowych (obok lotniska w Monachium) węzłów komunikacyjnych linii Lufthansa. Z Polski można się tu dostać chociażby z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania czy Gdańska.

3. Port lotniczy Chicago OHare, Stany Zjednoczone

Z powierzchnią około 2600 hektarów stanowi ósmy co do wielkości port lotniczy globu. Podróżuje tu około 78 milionów pasażerów, gros stanowią loty krajowe, ale stąd polecimy również do Warszawy czy Krakowa, które należą do ponad 60 destynacji z całego świata, które obsługuje to lotnisko.

4. Port lotniczy Atlanta – Hartsfield-Jackson, Stany Zjednoczone

Skoro mowa o USA nie można nie wspomnieć o lotnisku w Atlancie, które od dwóch dekad jest liderem jeśli chodzi o ruch pasażerski. Rocznie przewija się przez niego ok. 104 milionów podróżnych. Jego popularność wyjaśnia się między innymi wygodną opcją przesiadki. Szacuje się, że w około 120 minut można stąd dostać się na tereny zamieszkałe przez blisko cztery piąte obywateli Stanów Zjednoczonych. Nazwa lotniska to połączenie nazwisk Williama Hartsfielda i Maynarda Jacksona, pełniących niegdyś funkcję burmistrzów Atlanty.

5. Port lotniczy Paryż – Roissy-Charles de Gaulle

Oddalone ponad 20 km od stolicy Francji lotnisko liczy sobie 32 000 hektarów. Plasuje je to w pierwszej piątce światowych portów, jeśli chodzi o wielkość, należy także do gigantów europejskich w kontekście przepływu pasażerów (ponad 65 milionów w ciągu roku). Głównym przewoźnikiem jest tu, co nie zaskakuje, Air France-KLM, ich loty to nawet ponad połowa ruchu lotniczego. Łącznie działa tu ich ponad 150 linii lotniczych, które oferują blisko 330 kierunków. Ma trzy terminale. Według szacunków lotniska niemal jedna trzecia pasażerów korzysta z lotów łączonych. Port szczyci się, że jest oddalony w odległości mniej niż dwóch godzin lotu od większości głównych miast zachodnioeuropejskich. Wśród Polaków popularne obok Londynu (szczególnie zanim uruchomiono bezpośrednie połączenia z Polski) miejsce przesiadkowe do Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Bezpośrednie loty z Polski na to lotnisko, oprócz Air France, realizuje między innymi LOT.

6. Port lotniczy w Pekinie, Chiny

Zalicza się do dziesiątki największych portów lotniczych świata – odległość do pokonania między miejscem odprawy a niektórymi bramkami wynosi nawet ponad 3 000 metrów. Lotnisko dzierży także zaszczytne drugie miejsce w kwestii liczby obsługiwanych pasażerów – ok. 94 milionów, w tym blisko trzy czwarte z nich to pasażerowie krajowi. Królują tutaj linie Air China.

7. Port lotniczy Adolfo Suárez Madryt-Barajas, Hiszpania

Lotnisko Adolfo Suárez Madryt-Barajas z powierzchnią ponad 3 000 hektarów i czterema terminalami jest jednym z największych lotnisk Europy i świata. Znalazło się w tym zestawieniu także dlatego, że znajduje się zaledwie 12 kilometrów od ścisłego centrum miasta, a według analiz Skyscanner Madryt znajduje się w dziesiątce najpopularniejszych zagranicznych kierunków wśród Polaków.

8. Port lotniczy Amsterdam-Schiphol, Holandia

Na to lotnisko warto zwrócić uwagę ze względu na dynamiczny rozwój i chęć do wprowadzania nowoczesnych rozwiązań (robot Spencer zajmujący się zagubionymi pasażerami). Poza tym jest duża szansa, że wylądujesz tu podczas jednego ze swoich city breaków. Stanowi kolejny ważny europejski hub dla linii Air France-KLM. Dolecisz stąd w ponad 320 miejsc na świecie. Najwięcej lotów odbywa się do krajów Unii Europejskiej. Ruch pasażerów w 2016 r wyniósł prawie 64 mln, natomiast w samym grudniu 2017 – 5 mln.

9. Port lotniczy Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Z lotniska w ciągu roku korzysta ponad 83 milionów pasażerów, do wyboru mają ponad 250 destynacji. Jest matecznikiem linii lotniczych Emirates. Posiada trzy terminale. Realizuje ok. 6,5 tysiąca bezpośrednich połączeń tygodniowo. Z Polski przez Dubaj polecisz między innymi do Australii czy Nowej Zelandii. Oprócz klasycznej, wypoczynkowo-konsumenckiej oferty lotniskowej, podróżni doświadczą tu takich atrakcji, jak artystyczne występy na żywo.

10. Port Lotniczy Hamad, Doha, Katar

Najlepiej lotnisko znają zapewne podróżujący liniami Qatar Airways, ale oczywiście nie tylko. Działający od 2014 roku port lotniczy obsługuje rocznie (dane z 2016 roku) ponad 37 milionów pasażerów, a jedynie w ciągu pierwszego półrocza 2017 r. skorzystało z niego 19 milionów osób. To węzeł przesiadkowy do krajów azjatyckich takich jak Tajlandia, Malediwy, Chiny czy Nowa Zelandia. Na razie lotnisko składa się z jednego terminala.

Oprócz luksusowych sklepów i ponad 30 restauracji z kuchniami świata mieści się tu strefa fitness i wellness, w przestrzeń lotniska wkomponowano także współczesne dzieła sztuki. Jeśli masz przesiadkę w Doha, Skyscanner rekomenduje zwiedzenie miasta, w którym na każdym kroku widać technologiczny i infrastrukturalny postęp (supernowoczesne wieżowce), ale jednocześnie nie odwraca się ono od swoich korzeni. Tym bardziej, że nie trzeba się martwić skomplikowaną procedurą wizową – należy mieć ze sobą bilet powrotny i paszport, ważny minimum pół roku naprzód. Wycieczki do Doha organizują np. Qatar Airways. Podczas nich można obejrzeć bazar Souq Waqif czy Muzeum Sztuki Islamskiej.

źródło: Skyscanner

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

2 odpowiedzi

  1. Nie zapominajmy o Changi w Singapore (od lat postrzegne jako najlepsze lotnisko na swiecie) i innych poludniowo Azjatyckich portch.

  2. Z tym lotniskiem Heathrow to przesada 17 000 pasażerów dziennie ! Tyle to miał pewnie Kraków. Lotnisko Chopina miało w tamtym roku średnio 42 500 pasażerów dziennie. Może zgubiło się jedno zero – taki chochlik dziennikarski – warto policzyć. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *