Niemcy: wszyscy przylatujący muszą mieć negatywny test na Covid-19

Niemcy

Fot. Unsplash

Wszystkie osoby przybywające do Niemiec samolotem muszą wcześniej przejść test na COVID-19, wjazd możliwy jest tylko z wynikiem negatywnym.

Test musi wykonać każdy przylatujący do Niemiec, niezależnie od sytuacji epidemicznej w kraju, z którego przybywa. Należy go wykonać przed przylotem – maksymalnie 48 godzin przed wjazdem. Koszt testów ponoszą podróżni. Jeśli wynik testu okaże się pozytywny, podróżni nie mogą wyjechać do Niemiec i muszą poddać się kwarantannie zgodnie z przepisami kraju, w którym przebywają.

Negatywny wynik nie wyklucza jednak kwarantanny w Niemczech, nadal bowiem obowiązują przepisy na szczeblu krajów związkowych, dotyczące osób powracających z obszarów zagrożonych koronawirusem.

Zmiany w przepisach obowiązują od 30 marca do 12 maja 2021 roku.

Kontrole na granicach

Ponadto Niemcy przez najbliższe 8–14 dni wzmocnią kontrole na swoich granicach lądowych, w szczególności z Francją, Danią i Polską, zwłaszcza przed świętami Wielkanocy i po nich. Dotąd na granicach z tymi krajami nie zarządzono kontroli stacjonarnych.

Nie będzie natomiast zakazu wyjazdów zagranicznych, ale rząd zwrócił do obywateli o powstrzymanie się od podróżowania po kraju i za granicę ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem.

Czytaj też: Niemcy odwołują twardy lockdown na Wielkanoc>>