Nowa autokarowa linia biznesowa

Nowa autokarowa linia biznesowa

Poznań – miasto, w którym, głównie na targach, spotykają się ludzie biznesu. Wybierając się w celach biznesowych np. na targi, do największego i najstarszego polskiego ośrodka targowego, jakim jest Poznań, każdego nurtuje pytanie, jak szybko i wygodnie dojechać na miejsce?

Ludzie biznesu dobrze rozumieją maksymę, „ czas, to pieniądz”, więc i pytanie jest zasadne. Jest wiele możliwości dojazdu do Poznania: autobusy Polskiego Busa, PKS, pociągi czy wreszcie samochód. Żaden jednak z wymienionych środków transportu nie zapewnia człowiekowi robiącemu interesy komfortu, gwarantującego spokojną, umożliwiającą namysł przed podjęciem decyzji – podróż. Trwający obecnie na szlaku kolejowym Warszawa – Poznań remont torów, wydłuża czas dojazdu pociągów expresowych o ok. godzinę. Na chwilę obecną, PKP Intercity również nie oferuje na tej trasie przejazdów pociągami Pendolino. Biorąc pod uwagę powyższe, z myślą o wspomnianym powyżej segmencie klienta, poznańskie Biuro Podróży Funclub uruchomiło specjalną, expresową, biznesową linię autokarową o nazwie Sfera Platinum. Obsługuje trasę: Poznań – Warszawa – Poznań. (Kurs inauguracyjny odbył się – 04.12..2017).

Nowa autokarowa linia biznesowa

Linię obsługują autokary marki Daf Irizar, dysponującymi 30. luksusowymi miejscowymi, przygotowanymi na specjalne zamówienie przewoźnika. Premierowy pokaz autokarów miał miejsce na targach Warsaw Moto Show w Nadarzynie. Wnętrze autokaru przypomina styl znany z samolotów Dreamliner. Jest ono podzielone na dwie klasy: Platinum, w której znajdują się 22 skórzane podwójne fotele lotnicze oraz Platinum Plus (odpowiednik klasy biznes), w której znajduje się 8 pojedynczych foteli rozkładanych prawie do pozycji leżącej, podobnie jak fotele w klasie biznes samolotów Dreamliner. Ponadto, autobusy wyposażone są w gniazdka elektryczne 230V oraz wejścia USB przy każdym fotelu, stoliki, pokładową kuchnię, lodówkę, mini bar, klimatyzację, wifi, DVD, nagłośnienie oraz toaletę. Nowością w wyposażeniu autokarów jest – garderoba. Podczas podróży pasażerami opiekują się hostessy, serwujące poczęstunek, a w klasie Platinum + również śniadania i specjalnie przygotowane menu obiadowe. Autokary o podobnym standardzie służące przewozowi VIPów i nobliwych turystów biznesowych jeżdżą w Europie. Widziałem taki autokar w niemieckim BP. Schmetterling, którym np. podróżuje Niemiecka Reprezentacja Narodowa w piłce nożnej.

Kursy realizowane są dwa razy dziennie. Odjazdy – z Poznania – z dworca PKS o 6:00 i 6:30, a odjazdy z Warszawy – z Metra Wilanowska – o 16:30 i 17:30.

Sprzedaż biletów odbywa się wyłącznie online. Ceny biletów: strefa Platinum: 125zł, a w Platinum +: 180zł. Dla porównania, normalne ceny biletów na alternatywny przejazd pociągiem Express Intercity (EIC), na trasie Warszawa – Poznań – wynoszą: 139zł w klasie drugiej i 199zł w klasie pierwszej.

Nowa autokarowa linia biznesowa

Niestety, mankamentem nowej oferty jest wysoka cena, która jest, ze względu na promocję w Intercity, wyższa w porównaniu do ceny biletu kolejowego. Wielu przedsiębiorców planuje spotkania biznesowe wcześniej, podróżując expresem za 49zł. Niezbyt dogodne, moim zdaniem jest miejsce odjazdów i przyjazdów w Warszawie. Dojazd do Metra Wilanowska, przez miasto, szczególnie w godzinach szczytu, znacznie utrudnia podróż. Prościej byłoby, idąc za przykładem decydentów linii P3 Polskiego Busa, kursującej na tej samej trasie, przenieść przystanki docelowe na stację Metro Młociny, Metro Marymont. Jest do niej nie tylko szybszy i wygodniejszy dojazd, ale także jest możliwy szybki dojazd do autostrady A2. Mimo zapowiedzi w ulotkach informacyjnych oraz na stronie przewoźnika, że autokary linii, o której mowa, będą odbywały dwa kursy dziennie – na razie realizowany jest tylko jeden kurs dziennie w obie strony.

No, cóż, początki nigdy nie są łatwe. Pomysł jednak jest dobry. Wszystkiemu, co służy wygodzie podróży, należy powiedzieć – TAK!

Tekst i zdjęcia: Bartosz Karwacki