Nowa stolica pod Kairem

Nowa stolica pod Kairem

Praca nad nową stolicą Egiptu wre! Trwająca od 2015 roku inwestycja niecałe 50 kilometrów od Kairu ma liczyć 21 dystryktów mieszkalnych oraz 25 dystryktów „tematycznych”.

Jest również budowana w myśl zasad smart city, czyli inteligentnego miasta wykorzystującego najnowsze technologie w celu ułatwienia codziennego funkcjonowania mieszkańców. Część administracyjna kraju ma rozpocząć przenosiny do nowej stolicy jeszcze w 2019 roku.

Według rządu zmiany są konieczne.. W Kairze mieszka 23 miliony ludzi, wielu z nich cierpi z powodu złych warunków mieszkaniowych. Miasto tysiąca minaretów stało się zbyt brzydkie, zbyt głośne i zatłoczone.

Nowa stolica to nowy kapitał. Jedną z inwestycji w nowej stolicy będzie nowe lotnisko. Ma ono odciążyć dotychczasowe lotnisko w Kairze, a także odświeżyć ruch turystyczny w kraju.

Capital International według egipskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego będzie mieścił 45 budynków, w tym główny terminal o powierzchni 5000 m2. Władze lotniska podkreślają, że nowy port będzie zaawansowany technologicznie, z najnowocześniejszymi systemami bezpieczeństwa i kontroli.

(MMP)


ITB Berlin 2020