TTG Polska Dziennik Turystyczny

Nowa wystawa stała w Muzeum Miasta Łodzi

Pałac Poznańskiego Łódź

Muzeum Miasta Łodzi przygotowało nową wystawę stałą poświęconą historii Łodzi wielokulturowej. Ekspozycja „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” dostępna jest dla zwiedzających od 11 października br.

Wystawa powstała w podziemiach Pałacu Poznańskich, realizowana była od 2015 r. i opowiada o Łodzi przedwojennej, wielokulturowej i wielowyznaniowej. Co ważne, wykorzystuje nowe technologie, które współgrają z eksponatami oraz ich aranżacją i są uzupełnieniem treści narracyjnej. Esencją wystawy jest motyw wspólnego podwórka, wokół którego skupia się życie miejskie. – Staraliśmy się pokazać w tym projekcie codzienność fabrycznego miasta, postrzeganą z perspektywy zwykłych łodzian, ludzi, którzy współistnieli, choć byli przedstawicielami różnych nacji: Żydów, Niemców, Polaków, ale także Rosjan i Francuzów – tłumaczy autorka i kuratorka wystawy Anna Walaszczyk.

Przechadzając się korytarzami muzeum, zwiedzający mają okazję zobaczyć, jak mieszkali ówcześni łodzianie, czyli żydowska rodzina Goldmanów, niemiecka rodzina Langów i polska rodzina Kaczmarków oraz jaki wpływ na wnętrza ich domów miała tożsamość kulturowa i wyznawana religia. Na ścieżce zwiedzania pojawiają się również aranżacje zakładów prowadzonych przez mieszkańców kamienicy znajdującej się przy głównym podwórcu – pracownia grawera, sklep modystki, magiel i kawiarnia. Do obejrzenia jest także gabinet carskiego urzędnika oraz artefakty łódzkich świątyń i fabryk. Zwiedzanie wzbogacają nagrania miejskich dźwięków i odgłosy rozmów w języku polskim, niemieckim i jidysz, naśladujące zgiełk codziennego życia. Dla dzieci przygotowane są popularne gry podwórkowe – klasy i piłka oraz wyjątkowy quiz o historii Łodzi. – To wystawa, na którą od lat czekają łodzianie i nie tylko. Nasi goście niezmiennie zachwycają się Pałacem Poznańskich i to jest głównie to, co mogliśmy do tej pory zaoferować. Teraz możemy zabrać ich w podróż do przedwojennej Łodzi i zaprosić na wyjątkowe spotkanie – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi. – Na wystawie znajdą państwo znaną z „Ziemi obiecanej” różnorodność, niesamowitość, ekspresję, nieobliczalny porządek i cztery kultury – dodaje Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ.

foto: arch. UMŁ

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *