Nowa Zelandia zamknięta po wykryciu jednego przypadku COVID-19

Zamknięcie w całej Nowej Zelandii ma potrwać trzy dni, podczas gdy w Auckland i Coromandel Peninsula blokada potrwa tydzień.

Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła, że Nowa Zelandia – po zgłoszeniu jednego nowego COVID-19 w Auckland – zostanie objęta ogólnokrajową blokadą „poziomu czwartego” od 17 sierpnia godz. 23:59 czasu lokalnego (11:59 GMT)

Według Ardern, przypadek koronawirusa wykryty w Auckland to pierwsza znana infekcja COVID-19 od lutego. „Lepiej zacząć od wysokiego poziomu i obniżać poziom, niż zaczynać od zbyt niskiego, nie powstrzymywać wirusa i widzieć, jak szybko się rozprzestrzenia” – powiedział premier, opierając się na „tragicznych konsekwencjach”, jakich doświadczyły inne kraje i pobliska Australia, które nie zdołały wyeliminować koronawirusa na bardzo wczesnych etapach.

Nowa Zelandia szczepi mieszkańców i uruchamia połączenia z Wyspami Cooka>>

Zamknięcie w całym kraju ma potrwać trzy dni, podczas gdy w Auckland i Coromandel Peninsula blokada potrwa tydzień. Zgodnie z restrykcjami „czwartego poziomu ostrzegania” – najostrzejszymi środkami Nowej Zelandii – Kiwi mogą opuszczać swoje domy tylko, jeżeli udają się do apteki, sklepów spożywczych, wykonać test na COVID-19 lub uzyskać pomoc medyczną, można także ćwiczyć w pobliżu domu.

Nie ustalono jeszcze, czy wariant delta jest odpowiedzialny za pojedynczy przypadek COVID-19 w Nowej Zelandii.


ASEAN Tourism Forum