Nowy wariant delta koronawirusa: czy Niemcy zablokują Brytyjczykom wjazd do UE?

Flaga Niemiec

Fot. Unsplash

Rozprzestrzenianie się szczególnie zaraźliwego wariantu koronawirusa delta w Europie doprowadziło w Niemczech do debaty na temat ewentualnego zaostrzenia kontroli wjazdu do kraju. Tymczasem kanclerz Angela Merkel wysunęła propozycję, by tymczasowo nie wpuszczać Brytyjczyków na teren Unii Europejskiej.

Burmistrz Hamburga Peter Tschentscher skrytykował fakt, że obecnie test na obecność antygenów jest wystarczający, aby uniknąć kwarantanny przy wjeździe do kraju z obszarów zagrożonych i – jak poinformował portal RND – proponuje kwarantannę dla wszystkich wracających z obszarów wysokiego ryzyka.

Wtóruje mu miedzy innymi burmistrz Berlina Michael Mueller, który żąda większej kontroli, ponieważ wyrywkowe kontrole policji federalnej nie są wystarczające.

Jednak, jak pisze portal, cytując rzecznika departamentu zdrowia, rząd federalny nie widzi potrzeby podejmowania działań na szczeblu krajowym, a obecnie istnieje już  obostrzenia zostały określone jako „dość surowy reżim wjazdu”. Nie ma na razie mowy o wprowadzeniu stacjonarnych kontroli granicznych.

Merkel chce dla Brytyjczyków zakazu wjazdu do UE

Tymczasem brytyjski dziennik „The Times” twierdzi, kanclerz Angela Merkel wysunęła propozycję, by tymczasowo nie wpuszczać Brytyjczyków na teren Unii Europejskiej. Propozycja miałaby dotyczyć nawet osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Jak zauważa dziennik, inicjatywa Merkel następuje w momencie, gdy Portugalia wprowadziła nowe zasady kwarantanny dla brytyjskich podróżnych, w Australii doszło do nowych lockdownów>>, a Japonia zasugerowała, że w Tokio może zostać ogłoszony kolejny stan zagrożenia. Wszystko to potęguje niepokój w branży lotniczej, hotelarskiej i turystycznej – pisze gazeta.

Czytaj także: Wakacje na Ibizie i Majorce zagrożone? Hiszpania wprowadza kwarantannę dla Wielkiej Brytanii>>

Inicjatywie Merkel przeciwna jest nie tylko Wielka Brytania, ale także państwa, gdzie turystyka stanowi duże źródło dochodu, jak Cypr, Grecja, Hiszpania, Malta i Portugalia.


ASEAN Tourism Forum