TTG Polska Dziennik Turystyczny

O turystyce na Forum Ekonomicznym

Forum EkonomiczneTurystyka to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki na całym świecie. Podczas ostatniego dnia 27. Forum Ekonomicznego odbył się panel dyskusyjny „Turystyka głupcze, turystyka!”, na którym rozmawiano o tym, dlaczego tak ważne jest inwestowanie w branżę turystyczną i jaki ma to wpływ na poziom życia mieszkańców. W dyskusji wziął udział Leszek Zegzda z zarządu województwa małopolskiego.

W panelu, którego tytuł jest parafrazą hasła wyborczego Billa Clintona sprzed 25 lat („Gospodarka, głupcze!”) uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele świata akademickiego oraz eksperci z Polski i Europy.

– Małopolska to region, który każdego roku odwiedza niemal 15 mln osób, w tym ponad 3 mln z zagranicy. Stolica regionu – Kraków – to marka rozpoznawalna na całym świecie, jednak Małopolska to także inne wspaniałe miejsca, które warto odwiedzić. Stąd mamy jeszcze wiele do zrobienia, aby przeciętny turysta przyjeżdżający do Krakowa wiedział, że będąc w Małopolsce powinien odwiedzić też chociażby Krynicę, kopalnię soli w Wieliczce czy zobaczyć urzekające zabytki architektury drewnianej. Bo nasz region zdecydowanie jest wart odwiedzenia i zachwytu – mówił Leszek Zegzda, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za turystykę.

W trakcie debaty nie zabrakło dyskusji dotyczących tego, w jaki sposób zachęcić przedstawicieli świata biznesu do inwestowania w rozwój branży turystycznej oraz jakie niesie to korzyści dla mieszkańców i turystów. Przemysł turystyczny zajmuje bowiem niezwykle ważne miejsce w gospodarce większości miast i regionów, wpływa także na aktywizację lokalnego rynku i powstawanie nowych miejsc pracy. Tatiana Malachowa z rosyjskiej Grupy Spółek Rozwoju Regionalnego w trakcie dyskusji podkreślała, że na rozwoju turystyki zyskują wszyscy – zarówno inwestorzy, władze, jak i przede wszystkim sami mieszkańcy.

– Turystyka jest bardzo ważnym elementem wpływającym na rozwój regionów, zwłaszcza tych, które nie posiadają dużych zasobów industrialnych czy możliwości rozwoju technologii. Stąd warto wykorzystać chociażby ich walory przyrodnicze – podkreślał z kolei Dawid Lasek ze Stowarzyszenia Euroregion Karpacki.

W debacie wzięli udział także: prof. Emmanuel Broccard (Uniwersytet HES-SO, Szwajcaria), Monika Perďochová (Centrala Ruchu Turystycznego, Południowe Morawy, Czechy) oraz Ionel Arsene reprezentujący rumuński powiat Neamt nazywany „kawałkiem nieba w Rumunii”.

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Jedna odpowiedź

  1. to symptomatyczne, że w tego typu ważnych dyskusjach od pewnego czasu nie biorą już udziału przedstawiciele ministerstwa sportu i turystyki i POT.
    Czy chodzi o problem ze znalezieniem kogoś w miarę kompetentnego??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *