Niższy VAT w Indiach rozkręci interesy Piaggio

Piaggio

Dobre wieści z Indii dla Piaggio – włoskiego potentata pojazdów dwukołowych.

Według indyjskiej minister finansów Nirmala Sitharam, Rada Podatkowa ds. Towarów i Usług (GST), indyjski organ odpowiedzialny za regulację podatku VAT, mogłaby rozważyć obniżenie podatku VAT od pojazdów dwukołowych. Do tej pory podatek GST od dwóch kół w kraju wynosi 28% i może zostać obniżony do 18%, zgodnie z wcześniejszymi plotkami prasowymi. Rada GST mogłaby podjąć tę decyzję przed listopadowymi świętami Diwali.

Sprzedaż jednośladów w Indiach stanowiła 4% łacznych przychodów grupy Piaggio w 2019 r. A sprzedaż pojazdów użytkowych, w przypadku których nie ma jeszcze mowy o obniżeniu podatków, stanowi około 24% przychodów. Indyjski rynek jednośladów charakteryzuje się dużą wrażliwością cenową. Rozregulował się w 2019 r. przez blokadę (-60% między kwietniem a lipcem). W związku z tym obniżenie stawki podatkowej dla pojazdów dwukołowych ułatwiłoby odbudowę popytu rynkowego.

Dla Piaggio informacja potwierdziłaby spodziewane  ożywienie sprzedaży jednośladów w Indiach. Analitycy szacują ją na + 9% rok do roku w drugiej połowie 2020 roku. Ważniejsze byłyby jakiekolwiek działania wspierające. Popyt na nie pozostał bardzo słaby ze względu na wpływ kryzysu zdrowotnego na indyjską gospodarkę.

„Jeśli  nastąpi obniżenie podatków w Indiach od pojazdów dwukołowych, będzie to  bardzo pozytywne dla działalności Piaggio w tym kraju. W tym roku, ze względu na epidemię Covid-19, spodziewamy się 35% zmniejszenia liczby jednośladów. Piaggio sprzedaje w Indiach 50 tys.” – informuje  analityk Intesa Sanpaolo. Wierzy, że oświadczenia ministra finansów dotyczące potencjalnej obniżki podatków mogą wzbudzić pewien stopień zaufania do skutecznego wdrożenia decyzji.

Jest jednak i wada. Jakiekolwiek potencjalne opóźnienie w podjęciu decyzji może spowodować przesunięcie zamiarów zakupowych konsumentów. Będzie to miało negatywny wpływ na obecne rejestracje dwukołowych pojazdów w Indiach.

foto: Unsplash


IT&CM Asia and CTW Asia-Pacific 2020