TTG Polska Dziennik Turystyczny

Od kontaktów do kontraktów

Road Show China Homelife – prezentacja targów w Mińsku (Białoruś). Na zdjęciu od lewej: Kate Xu – Project Manager z Meorient International Exhibition, Marek Traczyk – prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej, Władimir Kariagin – prezydent Republikańskiej Konfederacji Rozwoju Przedsiębiorczości

Rozmowa z Markiem Traczykiem, prezesem Warszawskiej Izby Gospodarczej

– Dlaczego małe i średnie przedsiębiorstwa z krajów Europy Centralnej i Wschodniej powinny uczestniczyć w targach China Homelife Poland?
– Wydarzenie China Homelife to platforma największych targów artykułów chińskich w Europie Centralnej i Wschodniej. W tegorocznej edycji przewidujemy rekordowy udział wystawców, sięgający ponad 1600 przedsiębiorstw i marek. Szeroka promocja i dostęp do różnorodnej gamy produktów pozwoli każdemu z uczestników targów na dopasowanie dokonywanych wyborów do swoich potrzeb i oczekiwań. Bogata oferta i platforma aktywności na targach to doskonała okazja dla małych i średnich przedsiębiorstw do zaprezentowania własnych usług, nakreślenia ich perspektyw rozwoju, nawiązania współpracy z producentami z Chin. Nowe kontakty handlowe i nawiązanie długofalowej współpracy z przedsiębiorcami to jednocześnie założenia i cel wystawców. Podkreślenia wymaga również fakt, iż naszych wystawców stanowi grupa wyłącznie certyfikowanych producentów i dostawców, gwarantujących wysoką jakość oferowanych produktów, a także bardzo sprawny proces realizacji zlecenia.

– Jacy eksporterzy wezmą udział w targach i z jakimi produktami?
– Chiny stanowią globalną potęgę na rynku, dostarczając produktów, rozwiązań i usług ze wszystkich możliwych dziedzin. Nieustannie rozwijająca się gospodarka, imponujące dane ekonomiczno-gospodarcze, wysokie PKB – sprawiają, że chińska gospodarka jest równoprawnym konkurentem Stanów Zjednoczonych. Ogromne możliwości, niekończący się wachlarz wyboru i stały rozwój przedsiębiorstw i marek – to wszystko powoduje, że targi China Homelife Poland to niepowtarzalna okazja do nawiązania owocnej współpracy biznesowej. Strefy targów prezentują niezwykle bogatą ofertę. Znajdziemy tam produkty z działów takich jak: żywność, meble i wyposażenie domu, materiały budowlane, oświetlenie, elektronika, a także odzież, tekstylia i najróżniejsze upominki.

Road Show China Homelife – spotkanie z przedsiębiorcami w Częstochowie

– Hosted Buyers z jakim obywatelstwem najczęściej przyjeżdżają na targi? Jakie są statystyki odwiedzin, portret nabywcy?
– Program Hosted Buyers to nasz coroczny stały element programu. Zapewnia on dostęp do ekskluzywnych usług dla naszych gości i uczestników zainteresowanych podjęciem współpracy z chińskimi kontrahentami. Zapewniamy ułatwiony dostęp do strefy Match Makingu, w ramach której oferujemy stałą pomoc tłumacza, aby komunikacja była dla obu stron prosta i dogodna. Uczestnikom zapewnia się bezpłatny udział w prelekcjach, a także nocleg, wyżywienie, przejazd autokarem. Profil osobowy jest co roku bardzo zróżnicowany. W ramach programu Hosted Buyers targi odwiedza ok. 3000 przedsiębiorców z Polski. Poza tym gościmy ok. 2000 firm z kilkunastu krajów Europy Centralnej i Wschodniej. Najwięcej Hosted Buyers przyjeżdża z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Litwy, Czech, Słowacji i Łotwy.

– Jakie są obroty handlowe Polski i Chin? Jaka jest tendencja w tym kierunku w ciągu ostatnich 5 lat – czy obroty rosną, jakie czynniki na to wpływają, jakie produkty towarowe prowadzą?
– Zgodnie z danymi Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, obroty towarowe handlu zagranicznego Polski w styczniu bieżącego roku wyniosły 18,1 mld EUR i były o 2,5 procent wyższe niż przed rokiem. Z kolei import wyniósł 18,16 mld EUR, czyli był nieznacznie niższy w ujęciu porównawczym rocznego okresu. Tym samym, w styczniu 2019 roku, pierwszy raz od maja roku 2018 r, dynamika eksportu była wyższa niż dynamika importu. Styczniowe wyniki przełożyły się jednocześnie na redukcję deficytu handlowego o ok. 450 mln EUR, do 50 mln EUR. W omawianym miesiącu szybko rosła sprzedaż właśnie do Chin.
Przekrój towarowy wykazał, że najbardziej zwiększył się wywóz m.in.: maszyn i urządzeń elektrycznych i ich części i akcesoriów, statków, łodzi, konstrukcji pływających oraz miedzi i wyrobów z miedzi. Dostrzegamy stałą tendencję rozwojową. W przypadku Chin, obroty handlu zagranicznego urosły o 7,9 procent w pierwszym półroczu ubiegłego roku, w odniesieniu do tego samego okresu rok wcześniej, co przełożyło się na ponad 14 bilionów juanów (ok. 2,12 biliona USD). Podkreślenia wymaga ciekawy fakt, że to import rośnie w szybszym tempie, co stanowi niezwykłą okazję dla zagranicznych przedsiębiorców.

Promocja targów na spotkaniu w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach

– Proszę opowiedzieć o roli Kongresu Gospodarczego Europy Środkowej i Wschodniej organizowanego równolegle z targami.
– Kongres Gospodarczy Europy Centralnej i Wschodniej stwarza okazję do nawiązania efektywnej i długofalowej współpracy gospodarczej pomiędzy Polską, Chinami oraz krajami Europy Środkowej i Wschodniej. Olbrzymi rynek chiński kształtuje bardzo dobre szanse dla europejskich przedsiębiorców. Stanowi to napęd rozwojowy dla gospodarki. Współpraca Europy z Chinami jest niezwykle ważna. Dążymy do tego, aby nasze działania bezpośrednio wpływały na zapewnienie dostępu do najnowszych osiągnięć naukowych i technologicznych, przyczyniały się do stałej współpracy międzynarodowej i wymiany gospodarczej pomiędzy przedsiębiorcami z Europy i Chin. Kongres pozwala również w dalszej perspektywie na tworzenie nowych miejsc pracy i zagraniczny outsourcing. Propagujemy wysokie standardy współpracy gospodarczej i norm etycznych w biznesie, wspieramy promocję i eksport produktów, usług i kapitału.

– Jakie narzędzia i usługi wspierające rozwój gospodarczy oferuje Warszawska Izba Gospodarcza?
– Działalność Warszawskiej Izby Gospodarczej ma na celu budowę silnego samorządu gospodarczego i godnego reprezentowania interesów przedsiębiorców. Dążymy do zapewnienia ich konkurencyjności i wysokiej pozycji na rynku globalnym. Wspierany przez nas rozwój przedsiębiorczości opiera się zarówno na działalności w kraju, jak i na całym świecie. Tworzymy szeroką platformę ofertową, zapewniającą podmiotom, z którymi współpracujemy, wiele możliwości. Wspólnie kreujemy plan mający na celu wzrost konkurencyjności, a także innowacyjności w działaniu. Wzmacniamy pozycję danego podmiotu i integrujemy na rynku gospodarczym. Stosujemy nowoczesne kanały komunikacji. Szczególnym elementem strategii jest umożliwianie nawiązywania bezpośrednich relacji i współpracy pomiędzy naszymi polskimi podmiotami a doświadczonymi „graczami” biznesowymi z całego świata.

Road Show China Homelife – Kijów – spotkanie w siedzibie Ukraińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej

– Duża grupa importerów z Chin, którzy są zainteresowani zakupami od przedsiębiorstw z Europy Wschodniej i Środkowej, jest akredytowana na targach Export Expo. Jakie produkty i technologie ich interesują?
– Targi Export Expo organizujemy po raz pierwszy. Towarzyszą one VIII edycji China Homelife Poland, w ramach której zaprezentuje się ponad 1600 chińskich firm. Targi zapewnią promocję produktów i usług przedsiębiorców europejskich. Obecność eksporterów z Chin to bezpośrednia możliwość nawiązania współpracy i sprzedaży swojej oferty. To niezwykła inicjatywa, a jej zasięg obejmujący uczestnictwo gości z Europy Centralnej i Wschodniej oraz Chin, pozwala na zgromadzenie rekordowej liczby przedsiębiorców. Oznacza to wsparcie europejskich eksporterów w ekspansji na rynek chiński. Zainteresowanie przedsiębiorców z Chin dotyczy między innymi branży budowlanej, elektronicznej, wyposażenia wnętrz, sprzętu AGD, farmaceutyków, a także żywności Organik. Wszystkie te wydarzenia mają pomóc w realizacji współpracy, wymiany towarów, doświadczeń , czyli od kontaktów do kontraktów.

– Dziękuję za rozmowę

Ilona Klejnowska-Kamińska

Spotkanie z przedsiębiorcami w Łodzi

Podziel się tą wiadomością ze znajomymi:

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *